Kalite çemberleri ve Brisa örneği
Quality circles and example of the Brisa
- Tez No: 107081
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLÜFER ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI YÖNETİM VE ORGANİZASYON YÜKSEK LİSANS PROGRAMI KALİTE ÇEMBERİ VE BRISA ORNEGI ÖZET Günümüzün iş dünyasında yoğun rekabet yaşanmaktadır. İşletmelerin bu koşullarda yaşabilmesi için modern yönetim tekniklerini uygulamak zorundadırlar. Kalite Çemberleri, çalışanlardan oluşan sorun çözme takımlarıdır. İşletmelerin rekabetini arttırmada önemli bir etkendir. Aynı zamanda işgücü motivasyonu sağlamaktadır. Bu çalışmada Takım, Kalite, Toplam Kalite Yönetimi ve Kalite Çemberleri konuları incelendi. Daha sonra Brisa' da ki kalite çemberleri uygulamaları incelenmiştir. Bu çalışmaların sonunda kalite çemberleri gerek işletmeler gerekse çalışan motivasyonu açısından büyük faydalar sağlayan bir yöntem olduğu görülmüştür. Kalite çemberleri; işletmelerimizin kalite, verimlilik ve insan kaynaklarında rekabet başarısını arttıracaktır. vm
Özet (Çeviri)
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABÎLİM DALI YÖNETİM VE ORGANİZASYON YÜKSEK LİSANS PROGRAMI QUALITY CIRCLES AND EXAMPLE OF THE BRISA ABSTRACT The dense challenge in business world is very common in nowadays world as it has always been. The enterprises have to put modern management technologies in to practice to adapt to this challenge. The Quality Circles are problem solving teams that are consisting of the workers. They have a moderate affect on increasing the enterprises success through the opponents environment while motivating the workforce. In this project Total Quality Management and Quality circles topics have been researched in coordination with BriSA' s Quality Circles practices. As a result of this research, it has been clear that Quality Circle is a method which exposes great benefits both for the workforce and enterprises, such as productivity and human resources. DC