Stratejik yönetim düzeyinde zaman yönetimi ve yetki devri
  1. Tez No: 107099
  2. Yazar: DİDEM RODOPLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Dünyadaki rekabet ortamı işletmelerin alışmış oldukları yönetim modellerini değiştirmektedir. Bundan dolayı işletmelerin bu yeni dünyanın ve ekonominin gerekliliklerine, değişmelerine ayak uydurması, kendilerini sorgulaması, iş tasarımları geliştirmesi ve ellerindeki kaynaklan en verimli şekilde değerlendirmesi gerekmektedir. Her işletmenin elinde olan, fakat kullanıma sunulan kaynaklar arasında diğerlerinden tümüyle farklı olan“zaman”, işletmelerin en önemli varlıklarından biridir ve kontrolü en zor olan kaynaktır. Fakat bu görülmez varlık çoğunlukla harcanır veya karmaşa içinde yok olup gitmektedir. Çünkü kullanımı kişiden kişiye değişen ve biriktirilmesi en güç kaynaktır. Zamanın iyi şekilde kullanımı işletme için basan, büyüme, yüksek verimlilik ve kar anlamına gelmektedir. Bütün varlıklar gibi zaman da en iyi şekilde yönetilmelidir. Bunun içinde zaman kaybının nedenleri ve çözüm yollan incelenmelidir. Erteleme, kesintiler, toplantılar ve stres başlıca zaman kaybı nedenleridir. Zamanın etkinlik kazanması planlama, karar verme, kontrol ve yetki devri aracılığıyla mümkündür. Yetki devri, en önemli zaman yönetimi araçlanndandır. Yetki devri, bilginin paylaşılması, herkesin yapılan işi anlaması, güven sağlanması, hataların görünmesi; kişilere kendilerine ait yetkiler vererek, kurallar, yöntemler hazırlaması ve değişime uyum sağlayabilmesi aracılığıyla gerçekleşmektedir. Etkin yetki devri, stratejik yönetim düzeyinde etkin zaman yönetiminim kapışım açar. Bu çalışmada stratejik yönetim, zaman yönetimi ve yetki devri kavramlarına, kamu ve Özel işletme yöneticilerinin yaklaşımlarını kullanımlarına, farklı ve ortak noktalarına da değinilmektedir. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The competitive atmosphere of the world changes the administrative models of companies. Therefore, it is necessary for them to fit in with the changes, to question themselves, to develop designs of business and to take advantage of the sources that they have. Time, which every enterprise owns and which is different than all other sources from the point of usage, is one of the most important entities that a company have and it is the hardest one to control. But this invisible entity is mostly spend or it diminishes in a turmoil. Because its use depends on people and because it is the hardest one to save. The ideal use of time for a company means success, growth, high productivity and profit Like all other beings, time has to be managed in a useful way. In order to achieve this, the causes of time losses and suggested solutions to minimize them should be examined. Delays, shortages, meetings and stress are the fundamental reasons of time losses. Effectiveness of time is maintained through planning, decision-making, control and authorization. Authorization is one of the most important tools of time management. Authorization is achieved by knowledge share; comprehension of the work by everyone; condition of trust and examination of mistakes as well as giving people authorization so that they can prepare rules, methods and adapt to changes. Effective authorization opens the door of effective time management in the level of strategic management. The concepts strategic management, time management and authorization; private and public companies' managers' attitudes towards mem and their usage; and their common and different points are mentioned in this work. vm