Birden çok yapı üzerinde yatay kat mülkiyeti
Horizontal story possession on structures more than one
  1. Tez No: 107120
  2. Yazar: NAZMİYE VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
T.C. KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ÖZEL HUKUK ANADİLİM DALI BİRDEN ÇOK YAPI ÜZERİNDE YATAY KAT MÜLKİYETİ ÖZET Günümüzde nüfus artışı, sanayileşme ve şehirleşme olguları sonucunda, beşeri ihtiyaçların giderilmesinde gerekli olan yeni yerleşim modellerinin aranması zorunlu hale gelmiştir. Başta büyük illerde olmak üzere, gerek işyeri ve gerekse mesken olarak kullanılacak yapıların yapılmasına elverişli arsaların az ve arsa fiyatlarının yüksek oluşu nedeniyle, ünce birlikte yaşamın gereği olarak ortak yerlerin kullanımı, yönetimi ve işletme masrafları dolayısıyla kat mülkiyeti sistemi getirilmiştir. Böylece 1965 yılında 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu ile tek parsel üzerindeki tek binada birden çok kişinin malik olması imkanı sağlanmıştır. Ancak kat mülkiyetine ilişkin olarak ortaya çıkan yeni sorunlar ve hızla gelişen yapılaşma türleri karşısında kanun yetersiz kalmış, 1983 yılında 2814 Sayılı Kanun ile Kat Mülkiyeti Kanununda bazı değişiklik ve ilaveler yapılmıştır. Bu kanun değişikliği ile, yapılaşmada fiilen var olan birden çok yapı üzerinde yatay kat mülkiyeti kurulması ek madde 3 ile kanunda yerini almış ve böylece tek parsel üzerindeki birden çok yapıda birden çok kişinin malik olması imkanı sağlanmıştır. Kısaca tanımlamak gerekirse, yatay kat mülkiyeti, tek parsel arazi üzerinde arsa payı sahibi olan paydaşlara, kendilerine ayrılan bağımsız bölümlerde yerselleşmiş ve tek başına yararlanma hakkı veren, özel biçimlenmiş ve örgütlenmiş bir çeşit müşterek mülkiyettir. Yatay kat mülkiyetinde bağımsız bölümler, tek anagayrımenkul parseli üzerinde inşa edilen birden fazla münferit bağımsız bölüm ve/veya blok yapılar üzerinde yeralmaktadır. Kanun ile getirilen düzenlemelerle genel olarak yatay kat mülkiyetinin kuruluşunda, devamında ve yönetiminde sorunların azaltılması amaçlanmış ve böylece kat mülkiyetinin daha da yaygınlaşması sağlanmıştır. Ancak her geçen gün gelişen teknoloji ile yapılaşma türleri daha da çeşitlilik arzetmekte ve mevcut kanuni düzenleme bunun gerisinde kalmaktadır. Tezi Hazırlayan : Nazmiye VATANSEVER Tez Danışmanı : Prof. Dr. E. Saba ÖZMEN Tez Kabul Tarihi : 10.01.2001 - 2001/1 Jüri Üyeleri : Prof. Dr. E. Saba ÖZMEN Doç. Dr. Mehmet BAHTİYAR Doç. Dr. Gönül BALKIR
Özet (Çeviri)
KOCAELİ UNIVERSITY INSTITUTION OF SOCIAL SCIENCES SPECIAL CODE MAIN SCIENCE BRANCH HORIZONTAL STORY POSSESSION ON STRUCTURES MORE THAN ONE SUMMARY Owing to population increase, industrialization and urbanization, search for new residence models has become a necessity to meet the humanly needs. Particularly in big cities, story possession system has been built due to the fact that the areas that are appropriate for work place or residence constructions are too expensive. Thus in 1965 with the Story Possession Act no 634, several people are enabled to possess stories in a single building, constructed on a single parcel. However, laws became insufficient in the face of new problems rising due to story possession and due to rapidly growing construction types and thus in 1983 some amendments and additions took place in act no 2814 and Story Possession Act. With this amendment in the law, foundation of horizontal story possession on several existing structures was added with addition article 3 and thus more than one people are allowed to possess more than one structures built on a single parcel. To make a long story short, horizontal story possession is a kind of common possession that is specifically arranged, enabling each of the shareholders of the area on a parcel to take advantage of the place on their own. The independent sections in the horizontal story possession are located on several separate independent sections and/or block structures that are built on one single main real estate parcel. In the regulations arranged by the laws, reducing the problems that may occur during the foundation, continuation, and management of story possession has been aimed and thus story possession has been more common. However, structure types become more various everyday and therefore current legal regulations fall behind this development. Thesis prepared by : Nazmiye VATANSEVER Thesis consultant : Prof. Dr. E. Saba ÖZMEN Thesis admission date: 10.01.2001 - 2001/1 Jury members : Prof. Dr. E. Saba ÖZMEN Doç. Dr. Mehmet BAHTİYAR Doç. Dr. Gönül BALKIR