Milas'ın güneyindeki (Mylasa, Keramos, theingela ve Damloboğaz arası) yerleşimler
Acient settlements (between Mylasa, Keremos, Theangela and Damlıboğaz) in south of Milas
  1. Tez No: 107239
  2. Yazar: MEHMET ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Anadolu yarımadasının güneybatısında bulunan; kuzeyde Büyük Menderes ırmağı, batıda Ege denizi ve güneyde Dalaman çayı ile çevrili bölgeye antik dönemde Karia denilmekteydi. Bu tezde, söz konusu dönemde Karia'nm en önemli kentlerinden biri olan Milas ile onun güneyinde bulunan yerleşimler incelenmektedir. Milas ve çevresi çok önemli antik yerleşim alanları içermesine rağmen Karia tarihinin en az bilinen bölümlerinden biri olarak kalmıştır. Bir çok yerleşim, ulaşım imkanlarının yetersizliği nedeniyle gerektiği gibi incelenememiştir. Bu tez çalışması sırasındaki hedef noktalar, özellikle ulaşım zorluğu nedeniyle fazla incelenmemiş merkezler dikkate alınarak belirlenmiştir. Ancak bu tezin amacı sadece yüzey araştırmalarım ortaya koymak değildir. Örneğin, yaşam tarzının en büyük belirleyicisi olan coğrafyanın bölge ekonomisine verdiği şekil ve bu yönlendirmenin eseri olan zeytinyağı endüstrisine ilişkin buluntular da ayrıca incelenmiştir. Gene ele geçen kalıntılarla, bölgenin sadece komşu ülkelerle değil adalar ve deniz aşın ülkelerle kurmuş olduğu ticari bağlar da kısaca ele alınmıştır. Tez bu anlayış içinde ele alınırken bizzat görülmüş tüm alanların fotoğraftan, planlan, işlik çizimleri ve konu ile ilgili diğer dokümanlar tezi destekleyici unsurlur olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis has been written in order to determine how was southern Milas settlement at antique age in Karia. It also contains survey and economic activity investigation. Karia is surrounded by Büyük Merderes River at north, Aegean sea at west and Dalaman River at south. The concerned area is not known enough in spite of having very important antique settlements and remnants. Specially southern part of Milas is least known area in Karia region. A large number of settlement has not been investigated enough so far probably the hard position of them. In this survey working we try to shed light on the dark side of the region. But the thesis is not contain only survey investigation also it has regional economic activity and network. During the survey what we realise about the regional economic life is the impact of olive and importance of oliveoil. Almost at all settlements, we have encountered to Oil Press. Also some founds used as a proof of economical network. All these show us commercial connection with the oversea. The preparation of thesis was made in this concept. As a supporter materials, plans, drawing of places, drawing of olive oil press take part in this thesis.