Türkiye'de sağlık sisteminin aksaklıkları ve sağlık reformu
Faults of Turkish health system and reform suggestions in the health system
  1. Tez No: 107240
  2. Yazar: ŞÜKRÜ OTÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Türkiye'de Sağlık Hizmetleri konusunun ele alındığı bu çalışmanın birinci bölümünde, Hekimliğin Gelişimi ve Türkiye'de Sağlık Sisteminin Gelişimi konulan tanıtılmıştır. Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti öncesi ve Cumhuriyet Dönemi sağlık sisteminin gelişmeleri irdelenmiş ve bu kapsamda Türkiye'de Koruyucu, Tedavi Edici ve Rehabilite Edici Sağlık Hizmetleri veren bazı kurum ve kuruluşlarından örnekleme seçilerek yetki ve yapılan ile verdikleri sağlık hizmetleri kısaca ele alınmıştır. İkinci bölümde, Koruyucu, Tedavi Edici ve Rehabilite Edici Sağlık Hizmetleri veren ve bu hizmet alanlanna göre Sağlık Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Mahalli İdareler, SSK, Üniversiteler ve özel kuruluşlardaki işleyişler örneklendirilerek mevzuat ve diğer faktörlerden meydana gelen sorunlar incelenmiş ve iyileştirme yönünde yapılan bazı çalışmalar başlıklar halinde verilmiştir. Üçüncü bölümde, Koruyucu ve Tedavi Edici Sağlık Hizmetleri ile ilgili olarak başta ABD, İsveç, İngiltere, Almanya, Finlandiya olmak üzere diğer bazı Avrupa ülkelerinden sağlık hizmetleri alanına göre örnekleme yapılarak mevcut durum ve uygulamalardan kısaca bahsedilmiş ve iyileştirme önerileri verilmiştir. Sağlık Sigortası Sistemi ile ilgili olarak da yine ABD ve bazı Avrupa ülkelerindeki mevcut durum ve uygulamalarda kısaca değerlendirilmiştir. Bunlann Türkiye açısından önemi irdelenmiş, Aile Hekimliği uygulanmasıyla birlikte yine iyileştirme önerileri sunulmuştur. Daha sonra Türkiye Fiziksel ve Rehabilitasyon Uzman Hekimleri Derneği'nce yapılan araştırmalardan yararlanılarak bazı Avrupa ülkelerindeki FTR Uzman Hekimi dağılımıyla birlikte, Türkiye'deki bazı rehabilitasyon hizmetleri sayılmış ve iyileştirilme önerileri verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde, Koruyucu, Tedavi Edici ve Rehabilite Edici sağlık hizmetleri ile sigorta sistemini de kapsayacak şekilde hedefler sıralanarak önümüzdeki yıllara hazırlıkh girmemiz gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter, of this study,which deals with the Health Services In Turkey ; development of Health System In Turkey has been described. Later the development of health systems before and during Turkish Republic is analysed. In this coutext, by chosihg some examples, protective treatment providing and rehabilitative health systems offered by some foundations and their rispousibility and constructions are shortly considered. In the secound chapter, in accordance with protective, treatment providing and rehabilitative health service providers and those who receive these services ministry of Health, Ministry of Environment, Local Authorities, SSK, Universities and Private Associations chosing some examples are considered in regard with the laws and other factors and some afforts towards improvement of the is sue are given in head lines. In the third chapter, by giving some examples mainly from the USA, Sweden, the UK, Germany, Finland current health servises, and their implicant are shortly mentioned, also suggestions for improvement are given. Implications about Health Insurance in the USA and in some Eurpean countries are shortly considered and the importance of this implications in regard with Turkey is regarded. Together with medical family servises suggestions for improvement are presented. Then by getting some health from Turkish rehabilitation specialist foundation some rehabilitation services available in Turkey are listed suggestions for improvement are provided. In the last chapter, of this study, by covering protective treatment providing and rehabilitative health servises together with insurance servises aims are numbered and it is pointed out that in the coming years we should be ready.