Türkiye'de orman kaynaklarının ekonomik amaçlı kullanımı ve korunması
- Tez No: 107246
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TÜLAY CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Ormanların kendisinden beklenen koruma ve çevresel fonksiyonlarını gerçekleştirilebilmesi için; ormanın doğal statüde olması, uygun doğal, ekolojik şartlar altında bulunması ve faydalanmanın sürdürülebilir yönetim esasma göre yapılmasıyla mümkün olabilecektir. Bu nedenlerden dolayı, Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı ve sonrası sözleşmelerde, ormanları sürdürülebilir orman yönetimi çerçevesinde değerlendirmelerin gerekliliğine dikkat çekilmiş ve bir takım politika ve stratejiler belirlenilmiştir. Ormanların korunması amaçlı yapılacak tüm bu çalışmalar, ormansızlaşmanın yaratacağı olumsuz sonuçlan en aza indirebilecektir. Ayrıca global düzeyde ormanların korunması sağlanılmış olacaktır. Bu çalışmada, dünyadaki ve Türkiye'deki orman kaynaklanmn, koruma ve kullanım dengelerinin, sürdürülebilir ormancılık prensipleri doğrultusunda yeniden düzenlenerek, bugünkü ve gelecekteki kuşaklarında aynı orman hizmetlerinden yararlanmalarının sağlanılmasının gerekliliği vurgulanılmaya çalışılarak Türkiye'de orman kaynaklanmn sürdürülebilir kullanımı için ekonomik etkilerin girdi-çıktı analiziyle belirlenmesine yönelik bir araştırmanın sonuçlarına yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to execute the protection and environmental functions that are supposed to be done by forests that forests should be in a natural status and could be under appropriate, natural, ecologic conditions and it will be possible by providing the management base of keeping the profit of forests. Due to all these reasons above, on UNCED (United Nations Conference on Environment and Development ) and on later agreements it had been called a Hention to the necessity of appreciating the forests in the forest management frame of forest sustainable and some politics and strategies had been determined. All these workings aimed to protect forests will lower the negative results that will be caused disforestation. Moreover on global level, the protection of forests will be supplied. In this study, by reorganizing the protection and ussuage balances of forest sources on the world and Turkey in the direction of containable forestry principles and by trying to focus on the necessity of supplying the generation of today and next with the benefits of the some forest utilities equally, it is given place that some results of a research aiming, to define economical effects by input-output analyze for the usuage of the forest sources in Turkey*