Bayan sporcularda menstruasyonun aerobik kapasite, kuvvet ve esnekliğe etkisi
- Tez No: 107245
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencisi bayan sporcularda menstruasyonun üç farklı dönemindeki aerobik kapasite, kuvvet ve esneklik yetileri üzerinde etkisini araştırmaktır. Bu çalışma Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencisi 22 bayan öğrenci gönüllü denek olarak kullanılmış ve menstruasyon dönemlerine ait çeşitli sorulan içeren anket formu sonucunda alman bilgilerle, menstrüel sikluslan düzenli, 28 günde bir menstrüel kanama geçirdiğini belirten, yaş ortalaması X=19.45±5.09 yıl, boy ortalaması X=161.77±5.09 cm, vücut ağırlığı X=55.53±5.08 kg olan öğrencilere uygulanmıştır. Aerobik kapasite değerleri için kullanılan Cooper testi ile esneklik ölçümleri iki ayn test bataryası olan Otur-eriş testi ve Gövde Ekstansiyonu testi ile incelenmiş, kuvvet değerleri, anaerobik güç ve anaerobik kapasite ölçümleri olan Bosco Ergojump ile pençe kuvveti değerleri ise tansiyometre ile tespit edilmiştir. Aerobik kapasite, esneklik ve kuvvet testlerinden elde edilen veriler tek yönlü varyans analizi ile araştırılmıştır. 22 kişiden oluşan bayan sporcuların aerobik kapasite değerleri açısından menstrüel dönemi içinde ölçülen maksimal oksijen tüketim değerleri, menstruasyon sonrası ovülatuar dönemdeki 14. günde ölçülen maksimal oksijen tüketim değerlerinden düşük çıkıp (p0.05) bulunamamıştır.Sonuç olarak bayan sporcularda menstrûel döneminin, sportif performansın birer parçası olan esneklik, kuvvet üzerine bir etkisi olmadığı yapılan bu araştırmada saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The purpose of this study is to research the effects of menstruation on its three different periods, in terms of aerobic capacity, strength and flexibility abilities of undergraduate female athletes. In this study, 22 female students of Physical Education Department of Celal Bayar University were used as volunteer participants and the data gathered through a questionnaire form about the various problems of menstruation periods were applied on students who stated that they were having regular menstrual cycles of 28 days, who had average age of X=19.45±5.09 years, who had average height of X=161.77±5.09 cm, who had average weight of X=55.53±5.08 kg Aerobic capacity values were measured with Cooper test and flexibility values were measured with“Sit-and-Reach”and 'Trunk Extension" tests. Aneorobic strength and aneorobic capacity values were measured by Bosco Ergojump and grip streght values were measured by tensiometer. Aerobic capacity and the data gathered through flexibility and strength tests were examined by one way analysis of variance.