Türk Düşüncesi dergisininTürk fikir hayatına katkıları
The Contributions of Turkish opinion magazine to Turkish point of view
  1. Tez No: 107285
  2. Yazar: SEMİH BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Dergide işlenen konuları altı bölümde topladık. Birinci bölümde Türk Düşüncesi'nin başlıca yazar kadrosunu tanıtmaya çalıştık. İkinci bölümümüzde derginin Türkiye'deki siyasal hayata bakışı kapsamında, 1950'Ii yıllarda Türkiye'deki başlıca akımlara yer verdik. Bu akımlardan Batıcılık dergi yazarlarına göre bizim için yalnız kaçınılmaz tek yol değil, aynı zamanda yegane içtimai realitedir. Ancak Milliyetçilik konusunda da belirtildiği üzere Batıcılık ve Batılılaşma hiçbir zaman toplumumuzun milli benliğini ve geçmişle olan bağlarını zedeleyici nitelikte olmamalıdır. Zira her türlü ideali gerçekleştirmek için Milliyetçiliğe sıkı sıkıya sarılmak şarttır. Milliyetçiliğe zıt bir akım olan Komünizm ise dergi yazarlarının karşı oldukları ve hayatları boyunca mücadele ettikleri bir akımdır. Parti ve politika meselelerine hemen hemen hiç girmeyen Türk Düşüncesi dergisinin ilgilendiği başlıca meseleler, üç, dört ve beşinci bölümlerde anlatıldığı üzere, demokrasi, eğitim, Kıbrıs, irtica, inkılaplar ve din hayatı gibi Türkiye'nin en önemli konuları olmuştur. Dergi siyasal konuların yanında sanatsal konulara da öğretici bir tarzla yaklaşmış olup tiyatro, müzik, resim ve edebiyat gibi konularda gerek yerli, gerekse yabancı birçok sanatçının eserlerini tanıtarak kritikler yapmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT We gathered the-main subjects of the periodical in six chapters.We tried to introduce the best known writers of the periodical in first chapter. In the second chapter, we mentioned the main trends in fifties, according to the approach of Türk Düşüncesi in political life of Turkey. Of these trends, westernization is not only the inevitabla path to go, but also the very social reality, according to the periodical writers. But, as mentioned in the section of nationalism, westernization must never be in a way that deters our national personality and relations with the past. As a matter of fact, grasping nationalism tightly is compulsary to realize any ideals. Communism, an apposite philosphy to Nationalism, is a trend that the periodical writers disagree and cope with all their Iifes. This periodical almost never deals with dayly party and political affairs. As mentioned in the third,fourth and fifth chapters, this periodical's subjects are the most important affairs of Turkey, like democracy, educaton, Cyprus, reaction, revolutions and religous life. This periodical also approaches the subjects of art, near the subjects of policy in an educative way. It makes critics by introducing the native and foreign artists' works in theatre, music, drawing, literature...etc