Türkiye'nin Balkan Türkleri politikası
The Balkan Turkis policy of Turkey (1930-1990)
- Tez No: 107286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. MURAT HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Balkanlardaki Türk varlığı M.S. VI. Yüzyılda Hunlarla başlamış, günümüze kadar devam etmiştir. Türkler Balkanlarda çoğunlukla egemen millet olarak varolmuşlardır. Osmanlı İmparatorluğu'nun genişlemesini hep batıya doğru olmuş ve uyguladığı iskan politikası sayesinde Balkanları“Türk Yurdu”haline getirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun Balkanlardaki hakimiyeti sona erdiğinde Türkler de yaşadıkları topraklar üzerinde kurulan devletlerde azınlıkta kalmışlardır. Türk Kurtuluş Savaşının ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti özellikle ingiltere ile 1926 yılında“Musul Sorunu”'nun çözülmesiyle birlikte bölgesinde dış politikada aktif bir rol oynamaya başlamıştır. Bu politika sayesinde Yunanistan'la sorun teşkil eden Mübadele konusu çözümlenmiş, Bulgaristan'da yaşayan Türklerle ilgili olarak da Neuilly Antlaşmasının azınlık hükümlerinin uygulanması sağlanmıştır. Soğuk Savaş döneminde ise Yunanistan haricindeki diğer Balkan devletleriyle ayrı kutuplarda bulunulması nedeniyle Balkan Türkleri ile ilgili etkin politikalar takip edilememiştir. 1984 yılında Bulgaristan Türklerine uygulanan asimilasyon politikası nedeniyle Balkan Türkleri Türkiye gündemine girmiştir. Bu konuda Balkan ülkelerinden göçmen olarak Türkiye'ye gelmiş Türklerin de etkisi olmuştur. Soğuk savaşın sona ermesiyle Balkan Türkleri için yeni bir dönem başlamıştır. Bulundukları ülkelerde sahip oldukları hak ve hürriyetleri kullanabilmek için siyasi ortamlarda da seslerini duyurabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turks existence has started in A.C. IV * century with Hun Turks in Balkans and still has continued nowadays. Their existance was with a majority sovereignty nation. Ottoman Empire always spread out to west and make Balkans“Turks Homeland”with her settling policy. After Ottoman Empire's rule had finished in Balkans, Turks was living in there became a minority. When Turkish independence War had finished Republic of Turkey's foreign policy became effective after she solved the problems with England over“Musul Problem”. This foreign policy had also solved problems“changing ”subject with Greece and accuire applying Neuilly treaty in Bulgarian Turks. In the Cold War period except Greece Turkey had stayed in different poles with Balkan states and couldn't keep out with the Balkan Turks. After 1984 Bulgarian Turks had subjected asimilation policy and Turkey started to get involved with them. When the cold war ended a new priod began for Balkan Turks. They could have rigths to defence in political way. II