Üç farklı sabit yapıştırma simanının film kalınlıklarına ultrasonik vibrasyonun etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of the ultrasonic vibration, to three different cementing materials marginal adaptation
- Tez No: 107516
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN SUCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
88 ÖZET Çalışmamızda sabit protetik restorasyonların simantasyonu sırasında marjinal gingival uyumlarının bozulmasına etki eden faktörler incelendi. Simantasyonun, siman film kalınlığı açısından başarısını etkilediği düşünülen dört faktör kombinasyonlar halinde denendi. Bu faktörler, kron kesim açısı, kullanılan siman türü, uygulanan simantasyon basmcı ve ultrasonik vibrasyon uygulanması olarak belirlendi. 22 adet yapay kron ve kök tornada hazırlandı. Bunlardan 1 1 adedi 7° kron kesim açısı ile 1 1 adeti 15° kron kesim açısı ile hazırlandı. Kliniklerde günümüzde yaygın olarak kullanılan üç farklı siman seçildi. Ağız ortamında detartraj için tasarlanmış ultrasonik vibrasyon üreten bir aracın titreşen ucu simantasyon sırasında dişlere temas ettirildi. Sonuçta en ince siman film tabakasını cam iyonomer simanın oluşturduğu, bu simanı; polikarboksilat ve çinkofostat sunanların izlediği, kron kesim açısı arttıkça, siman film kalınlığının azaldığı, simantasyon basıncının S89 kg.' dan fazla olmasının sonucu etkilemediği ve ultrasonik vibrasyonun simantasyon sırasında uygulanmasının siman film kalınlığını önemli miktarda azalttığı bulundu.
Özet (Çeviri)
90 SUMMARY In our study the factors effecting the marginal adaptation of fixed crowns whilst cementation procedures were examined. Four factors, which have been thought to effect the success of cementation were examined in combinations. These factors were selected as, convergence angle of preparation, cement type, pressure of cementation and application of ultrasonic instrumentation. 22 crowns and prepared teeth were brewed by the help of a lathe. 1 1 of them had convergence angle of 7° and the rest had 15°. Commercially available three cements were selected. While cementation, an ultrasonic instrument, which were designed for plaque and tartr removal were kept in touch by the teeth. As a result we have seen that the thinnest cement film thickness can be obtained by glass-ionomer cement, followed by policarboxilate and zinc-phosphate cements. By the increase of the convergence angle cement film thickness decreases.91 Cementation pressures over 5 kgs, does not indicate any difference. And also it has been found that, application of ultrasonic instrumentation decreases cement film thickness significantly.