Sporcu ve sedanterlerin vücut kompozisyonlarının karşılaştırılması ve düzenli egzersizin somatotip dağılımına etkisi
Comparison of body composition of sedantery subjects and sportsman and the effect exercise on somatotype distribution
- Tez No: 107567
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP ÖZMERDİVENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1053
Özet
1. ÖZET Sporcu ve Sedanterlerin Vücut Kompozisyonlarının Karşılaştırılması ve Düzenli Egzersizin Somatotip Dağılımına Etkisi Fizik yapının sınıflandırılmasına ait çalışmalar biyoloji ve psikolojideki birçok araştırma sahası ile ilgili olup büyüme, gelişim, fizyolojik fonksiyonlar, hastalık ve davranış problemlerine ışık tutmak amacı ile de yapılmaktadır. Aktif spor yapan öğrencilerle sedanter hayat süren öğrencilerin fiziki yapılarının değerlendirmesi amacı ile yapılan bu çalışmada; Fırat Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'ndan aktif sporla uğraşan 100 (50 erkek, 50 bayan), Fen-Edebiyat Fakültesinden sedanter hayat süren 100 (50 erkek ve 50 bayan) öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi. Derialtı yağ, baş çevresi ve ekstremite çapı ölçümleri gerçekleştirildi. Vücut kas kütlesi, yağlılık oranı ve zayıflık ilişkileri; bulunan değerlerle formüle edilerek somatotiplendirme yapıldı. Benzer özellik taşıyan grupların karşılaştırılmaları sonucunda; deri altı yağ, kol, göğüs, kalça, karın ve baldır çevre ölçümleri istatistiksel olarak anlamlı derecede farklı bulundu. El bileği, ayak bileği ve diz çaplarının karşılaştırılma sonuçlan aktif sporla yapanlarda, sedanter hayat sürenlere göre farklı çıkarken, somatotiplendirmelerde endomorfi, mezomorfi ve ektomorfi ortalamalarının cinsiyete göre dağılımlarında, grupların faklı özelikler taşıdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Comparison of Body Composition of Sedantery Subjects and Sportsman and The Effect Exercise on Somatotype Distribution Studies related to classification of physical structures are of interest to many research areas in biology and psychology. At the same time, the purpose of these studies is to explain growth, development, physiological functions, sickness and behaviour problems. The purpose of this study was to compare the physical structures of non-athletic students with athletic students. This study was carried out on 100 athletic students (50 male and 50 female) from Physical Education and Sports College and 100 non-athletic students (50 male and 50 female) from the Faculty of Science and Literature of Fırat University. Measurements of subcutaneous fat, head and extremity diameters was performed. When comparisons were made between the groups with similar characteristics, peripheral subcutaneous fat in the arm, breast, hip, stomach and calf were found to be statisticaly different when compared to groups having similar features (1-3, 2-4). While the results of comparing the diameter of wrists, ankles and knees were found to be different between subjects having sports activities and subjects with non-athletic life style, within somatotypes, groups showed different properties in cases of different endomorphy, mesomorphy, ectomorphy and environments with respect to gender.