H ve T- refleks yanıtlarındaki egzersiz ve egzersiz tiplerine bağlı değişikliklerin karşılaştırılması
The Comparison of the changes in H and T-reflex responses to exercise and exercise type
  1. Tez No: 107566
  2. Yazar: TEKİNER URAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP ÖZMERDİVENLİ, Y.DOÇ.DR. SERPİL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1256
Özet
1. ÖZET H ve T- Refleks Yanıtlarındaki Egzersiz ve Egzersiz Tiplerine Bağlı Değişikliklerin Karşılaştırılması Periferik sinirlerin proksimal segmentlerinin elektrofizyoloji laboratuarlarında klasik sinir iletim çalışması teknikleriyle değerlendirilmesi yeterli olmamaktadır. Bu çalışmada düzenli sportif faaliyetleri ile egzersiz tiplerinin H-refleks ve T-refleks latans ve amplitüdünü etkileyen bir değişken olup olmadığı araştırıldı. Çalışmanın birinci bölümünde; gruplar arasında H-refleks latans ortalaması açısından fark gözlenmedi (p>0.05). Spor yapmayanlarda amplitüdün yaklaşık iki kat daha büyük olduğu ve gruplar arası farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu gözlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT The Comparison of The Changes in H and T-Reflex Responses to Exercise and Exercise Type. The evaluation of proximal segments of peripheral nerves using classical electrophysiological methods is not sufficient. In the first part of this study, the effects of regular exercise type (aerobic and anaerobic) on H-reflex and T-reflex amplitude and latency were investigated. In the first part of this study There was no statistically significant difference between the groups in H- and T-reflexes latencies (p>0.05). In both test groups, H-reflex amplitudes were significantly higher than the control group (p0.05).