Aterosklerozda ve inflamasyonda okside LDl düzeylerinin incelenmesi
Investigation of oxivized-LDL levels in atherosclerosis and inflammation
  1. Tez No: 107658
  2. Yazar: AYSEL ÖZEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN DEĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
7. ÖZET Lipidler ve proteinlerin oksidasyon ürünleri aterosklerotik plaklarda ve makrofaj köpük hücrelerinde bulunmuştur. Bu çalışmada LDL nin malondialdehid ile modifiye edilmesi sonucu meydana gelen MDA-Ox LDL düzeylerinin serumda kantitatif tayini için bir metod kurulması ve bu metodun aterosklerozlu ve psöriasisli hastalarda geçerliliği araştırıldı. Metod kurulması için önce poliklonal anti MDA-Ox LDL antikoru üretildi ve HRP ile konjuge edildi. Primer bir monoklonal antikorla birlikte bir Sandwich ELISA yöntemi kuruldu. Bu yöntemin performans karakteristikleri (% CV 1.71-3.32) oldukça iyi bulundu. Serumda MDA-Ox LDL düzeyleri anjiyografik olarak belirlenen üç damar tutulumu olan koroner arter hastalıklı kişilerde damar tutulumu olmayanlara göre yaklaşık iki kat yüksek bulundu (395.72 ± 99.29 jıg/ml ye karşılık 209.40 ± 47.67 (ig/ml). Inflamatuar bir hastalık olan Psöriasisli hastalarda, MDA-Ox LDL düzeyleri damar tutulumu olmayan hastalardan daha yüksek bulundu (238.05 ± 54.55 jıg/mL'ye karşılık 209.40 ± 47.67 jag/mL). Regrasyon analizinde sadece üç damar tutulumu olan grupta MDA-Ox LDL düzeyleri ile apo B arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Hasta gruplarında MDA-Ox LDL triaçilgliserol arasındaki ilişki anlamsız olmakla birlikte dikkat çekecek derecedeydi. Kurulan MDA-Ox LDL düzeyleri tayin metodu gerek araştırmalarda gerekse rutin çalışmalarda kullanılabilecek yöntemdir. MDA- Ox LDL düzeyleri tayininin koroner arter hastalıklarının belirlenmesinde bir laboratuar markörü olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Investigation of Oxidized-LDL Levels in Atherosclerosis and Inflammation. Oxidation products of lipids and proteins are found in atherosclerotic plaque and in macrophage foam cells. In this study, establishing a quantitative method for serum MDA-Ox LDL levels occured due to modification of LDL by malondialdehyde (MDA) and realiability of the method for patients with atherosclerosis and psoriasis were investigated. To establish the method, polyclonal MDA-Ox LDL antibody was produced firstly and conjugated with HRP. A Sandwich ELISA method was performed with a primary monoclonal antibody. Performance characteristic of the method was found to be highly suitable (CV % 1.71-3.32). The mean serum MDA-Ox LDL level was found to be approximately two - fold higher in subjects with coronary artery disease with three vessels involvement by coronary angiograhy than subjects without any vessel involvement (395.72 ± 99.29 (ig/mL vs. 209.40 ± 47.67 |_Lg/mL). In patients with psoriasis, an inflammatory disease, higher MDA-Ox LDL levels were found than those of patients without any vessel involvement (238.05 ± 54.55 |j.g/mL vs. 209.40 ± 47.67 Hg/mL). In regression analysis, a significant correlation was found only between MDA-Ox LDL and apo B levels in the group of three vessels involvement correlation's between MDA-Ox LDL and triacylglycerols in patient groups were attract attention while they are statisticaly insignificant. The present method can be used in both investigations and routine studies it was concluded that determination of MDA-Ox LDL level may be a laboratory marker to define of coronary artery diseases.