Türkiye'de uyuşturucu madde suçlarının önlenmesinde 'Psiko-aktif Madde Testi' uygulamasının hukuki boyutlarının incelenmesi
- Tez No: 107851
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİL ATASOY, Y.DOÇ.DR. JALE BAFRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 797
Özet
78 ÖZET Uyuşturucu madde ile mücadele çerçevesinde; talebin azaltılmasına yönelik madde testi programlarının însan Haklan ve anayasal açıdan uygulanması men edilmemiş ancak, belirli sınırlar çizilmiştir. Bu anlamda yalnız ve yalnız kamu yaran anlayışı içerisinde toplumun sağlığı ve gûvenüğinin korunması amacım taşıyan iyi niyetli politikaların belirlenmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılmasının uygun olacağı kanaatindeyiz. Yasalarımızda, işyerlerinde yapılan sağlık muayenelerinin sınırlarım belirlememiş, psiko-aktif madde testierinin uygulanabilirliği veya bu manada yapılabilecek kısıtlamaların neler olabileceğine değinilmemiştir. Yasalarımız, bu gibi testlerin uygulanmasını doktor insiyatifine bırakmış ise de hasta ve kullanıcıların muayene veya testleri kabul etmeme özgürlüğünün bulunup bulunmadığına değinmemiştir. Araştırmamızda psiko-aktif madde testierinin tek başına ele alınmaması gerektiği, bir program dahilinde kamu yaran adına uygulanabilirliği ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, psiko-aktif madde testierinin talebin önlenmesi ve rehabilitasyonun sağlanması amacıyla, kişisel hak ve özgürlükleri sınırlandırmada gerek sendika ve dernekler gerekse yapılan kişisel anlaşma ve sözleşmelerle belirli bir platforma oturtulabileceği kanaatindeyiz. İş öncesi madde testleri her meslek grubunda uygulamaya konulabilecek bir görüntü çizerken, rasgele ve periyodik testler ise kamu yararına üst düzeyde etkileyen ve risklerin yüksek olduğu meslek gruplarında uygulanabileceği kanaatindeyiz. Makul şüphe ve kaza sonrası madde testierinin sınırlarının net olarak belirlenmesi ve suistimale neden olmayacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Bireyin talebi doğrultusunda yapılan izleme ve göreve dönüş testleri rehabilitasyon ve bireyin topluma kazandırılması açısından büyük önem arz ettiği kanaatindeyiz. Aynca, madde testierinin uygulanacağı laboratuarlarda, psiko-aktif madde testierinin hatalı sonuç vermeyecek veya hatalı sonucu asgariye indirecek şekilde prosedürlerin oluşturulması ve gerekli denetimin sağlanması ile belirli standartların tespit edilmesi gerektiği bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY In the view of substance abuse prevention policies; applying drag test programs, to reduce consumption, within the permissions of the constitution and human rights is not banned but regulated. We think that, policies and regulations, should be stated and constituted only and only to secure social benefits. Out laws do not explicitly regulate medical exeminations held in work places and do not mention about the drug test that may be performed in this concept. Although these drug tests that are stated to be performed due to medical decisions, the right to reject medical examination and drug tests is not clarified. In this study, it may be concluded that drug tests should not be considered alone but should be held in a program guarding social benefits. It can be declared that, drug tests to reduce consumption and achive rehabilitation can be regulated with commitments or contracts with individuals or unions. While the pre-employment drug tests seem to be performed for each job category, random and periodic tests may be applied for jobs having high risks and effecting social benefits highly. Drug tests performed after accident and probable cause situations should be regulated clearly, in order to avoid misuses. The follow up and return to duty drug tests applied with the demand of individuals have a big role in rehabilitation and to earn the individual for the society. In addition, laboratory test procedures should be well defined in order to avoid or nunimize false positive test results and testing standarts should be stated.