G3 ve Kalashnikov (AKM) marka otomatik tüfeklerde atış mesafesi tespiti
- Tez No: 107850
- Danışmanlar: PROF.DR. M. FATİH YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
70 6. ÖZET Türk Ordusunun piyade tüfeği olan G3 ve orduda çok sayıda bulunduğu gibi terörist faaliyetlerin de gözde silahı konumunda olan Kalashnikov (AKM) marka otomatik tüfeklerin atış mesafesi tayini üzerine hazırladığımız çalışmamızda, literatür tarama ve incelenmesi sonucu elde edilen dokümanlardan her iki tüfek ve kullandıkları fişekler hakkında bilgi verildikten sonra, İstanbul Kriminal Polis Laboratuarı Silah Kolleksiyonu demirbaşına kayıtlı G3 ve Kalashnikov ile, Kriminal Polis Laboratuarı ve İl Emniyet Müdürlüğü Atış Poligonunda 0-150cm arası mesafelerden asker parkası, ceketi olarak bilinen giyeceklere, ayrıca kumaş parçalarına ve diğer giysilere tek tip fişekler ile atış yapıldı. Ayrıca kaban, ceket, sweatshirt ve faniladan oluşan dört kat üzerine Ocm ve 5cm mesafelerinden atışlar yapılarak atış artıklarının ulaşabileceği derinlik gözlendi. Çalışmanın üçüncü aşaması, elde edilen bulguların fiziki incelemesi oldu, ardından Kriminal Polis Laboratuarı Kimyasal İncelemeler Şube Müdürlüğünde Sodyum Rodizonat Testi uygulanan giysi ve kumaş parçalarının 1 lOmm. çaplı mavi bant filtre kağıtlarına yansıyan görüntüleri dijital kamera ile fotoğraflandı. G3 ve Kalashnikov marka tüfekler için yakın atış mesafesinin sınırlan ve fiziki incelemede giysi üzerindeki yırtıkların hangi mesafelerde son bulduğu ve nitelikleri belirlendi. Elde edilen sonuçların mukayeseli incelemesi yapılarak atış artıklarının genel sunumu yapıldı.
Özet (Çeviri)
71 7. SUMMARY G3 And Kalashnikov (AK/AKM) rifles are used in Turkish Army commonly, and in this thesis, shooting ranges of the two rifles' variants are studied according to the gunshot residues on clothes. At first, written sources about these rifles and their cartridges are focused and their technical data and mechanisms are introduced. In the second phase, the clothes are shot by rifles at 0-1 50cm ranges to test the physical deformations on the surface. This enabled us to specify the results of the shots at different ranges. After physical examination, by using Sodium Rhodinozate method, chemical analysises aimed to search the gun shot residues' density and scattering due to different shooting ranges. All test results are displayed. To conclude, close shooting range distances of G3 and Kalashnikov rifles and characteristics of physical examinations and differences on the clothes are determined due to different distances in that research.