Uçucu madde kullanımı ve şiddet
- Tez No: 107868
- Danışmanlar: PROF.DR. A. SEDAT ÇÖLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 837
Özet
74 ÖZET Bu araştırma sokaktaki çocuklarla yapılmıştır. 50 uçucu madde kullanan ve 50 uçucu madde kullanmayan 100 erkek çocuğuna Bilgi Formu ve Cornell Index Testi uygulanmıştır. Uçucu madde kullanımı olan grup ile olmayan grup şiddet uygulama ve suç işleme davranışları, kişilik bozuklukları ve sosyo demografik bulguları açısından karşılaştırılmıştır. Sosyodemografik açıdan karşılaştırıldıklarında madde kullanan grubun parçalanmış ailelerden geldikleri, şiddet davranışıyla karşılaştıkları ve ailelerinde alkol-madde bağımlığı öyküleri olduğu görülmüştür. Diğer demografik özellikler açısından iki grup arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Başkalarına yönelik fiziksel şiddet uygulama her iki grupta da benzer orandadır. Kendilerine yönelik ve çevreye yönelik fiziksel şiddet uygulama, suç işleme, psikopatik eğilim ve psikiyatrik yakınmalar madde kullanımı olmayan gruptan anlamlı bir şekilde farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
75 ABSTRACT This survey has been carried out on the children who are on the streets. Cornell Index Test and a questionnaire form has been given to 100 boys ; SO inhalant users and 50 non-inhalant users. Inhalant users and non-inhalant users were compared in terms of using violence, criminal behaviour, defects of character and sociodemographic findings. When a sociodemographic comparison was made, it was seen that the inhalant users came from families which were separated, they had been subjected to violence and have stories of alcohol and substance abuse in their families. Regarding the other demographic characteristics, no significant difference was found between the two groups. The rate of using violence on other people is similar in both groups. Using violence towards themselves and other people, criminal acts, psycopathic tendency and psychiatric complaints were significantly different from the non-inhalant users.