Sera tarımında kullanılan pestisit kalıntılarının incelenmesi
  1. Tez No: 107888
  2. Yazar: EMİNE AKDENİZLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Biyokimya, Ziraat, Forensic Medicine, Biochemistry, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Pestisitler, zararlı canlılarla mücadele amacıyla kullanılan maddelerdir. Pestisitlerin biyolojik membranlardan kolayca geçmesi ve az miktarlarda olsa dahi muhtemel uzun dönem etkilerinden dolayı gıda maddelerinden pestisit analizi önem taşımaktadır. Bu çalışmada tarımda yaygın olarak kullanılan pestisitlerden Dursban 4, Tamaron ve Roundop seçilerek, çeşitli gıda maddelerine uygulanmıştır. İyice yıkama işleminden sonra sıvı-sıvı ekstraksiyon sistemi kullanılarak uygun çözücülerde çözülmüş ve pestisit kalıntıları tespit etmek üzere GC/MS'te analizi yapılmıştır. Bazı gıda maddelerinde Türk Gıda Kodeksi'nde belirtilen limitlerin üzerinde olduğu tespit edilmiş ve buna göre alınması gereken önlemler önerilmeye çalışılmıştır. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pesticides are the molecules which are used to fight against harmful organisms. It's important to analyze pesticides according to their long term toxic effects, even though they're little amounts their ability of crossing through biological membranes on food products. In this research, Dursban 4, Tamaron and Roundop wihch are widely used in agricultural secto were chosen, are applied to the food prod ucts. After a fine washing had been done it was dissolved in appropri ate solvents by using liquid-liquid extraction system and GC/MS was analization carriedout determain. It was determined that in several food products the levels of pesticides were higher then the limitations which were estimated by Turkish food products Cotex and arded by this resarch, preventive measures which should be taken are tried tobe shown. 52