Evlenme sebebiyle dava veya cezası tecil kapsamında olan cinsel içerikli suçların incelenmesi
- Tez No: 107887
- Danışmanlar: PROF.DR. FATİH YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
94 VI. ÖZET TCK'nun 434. maddesine göre. ırza geçme, ırza tasaddi, 15-18 yaş arası mağdur ile rızası ile cinsel ilişkide bulunmak, kaçırmak alıkoymak ile ilgili suçlardan hakkında dava açılan kişi mağdure ile evlendiğinde hakkında açılan kamu davası, ya da hüküm verilmişse cezasının çektirilmesi ertelenmekte, bu durumda suça iştirak edenler hakkındaki dava ve ceza ise düşmektedir. Bu çalışma ile Gümüşhane ilinde iki ceza mahkemesinde bulunan TCK 434. maddesi kapsamındaki cinsel suçlarla ilgili davalar ele alınmıştır. Maddenin uygulama yeri, oranı, etkileri sanık ve mağdurların so sy o- demografik özellikleri araştırılmıştır. Sonuçta ulaşılan verilere göre TCK. 434. maddesi büyük oranda TCK. 430/2. maddesindeki reşit olmayanın rızası ile kaçırılması- alıkonulması suçlarında, bundan sonra da TCK 4 16 /Son maddesindeki 15-18 yaş grubu içinde bulunup henüz reşit olmamış mağdure ile rızası ile cinsel ilişkide bulunmak suçlarında uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
95 VI. SUMMARY According to 434. clause of Turkish Criminal law. the person who makes crime as rape, molestation, sexual intercourse, abduction, detention with victim age between 15 and 18 with her assent if marry with victim the lawsuit and (if there is a judgement) the punishment are delayed. İn this situation the lawsuit and the punishment about every participant are cancelled. İn this work, the lawsuits about sexual crime in 434. Clause of Turkish Criminal Law at two criminal court in Gümüşhane city are studied. Enforcement point and rate of clause, its effects, socio- demographical specilaties of the accuseds and victims are investigated. By the datas which are got consequently, 434. clause of Turkish Criminal Law enforced most commonly in that crimes; abduction-detention of 15-18 aged victim with her assent at arrange Turkish Criminal Law 430/2. Sexual intercourse with aged 15-18 victim with her assent at arrange Turkish Criminal Law 430 /Last.