İnsan idrar, kan ve saç örneklerinde opiatların immunolojik metod ile taranması ve gaz kromatografisi kütle spektrofotometrisi ile konfirmasyonu
  1. Tez No: 107894
  2. Yazar: OYA TANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, insan idrar, kan ve saçında opialların CEDIA (cloned enzyme donör immunoassay) ile taraması yapıldı. Daha sonra pozitif numuneler solid faz ekstraksiyon sistemi yardımıyla çekitlendi. Son adımda ise GC/MS (gas chromatography/mass spectrometry) ile konfirmasyon yapıldı. Uyuşturucu madde kullanımının belirlenmesi için, insan idrar, kan ve saçının analizinde CEDIA hızlı ve kolay bir yöntemdir. Bununla birlikte, CEDIA sonuçları GC/MS gibi yüksek kesinlikte tanımlama yapan metodolojilerle konfirme edilmelidir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre; laboratuvanmıza gelecek opiat analizi istekli numunelerin Öncelikle CEDIA taraması yapıldıktan sonra sonuçların GC/MS analizi ile konfirme edilmesi gerektiği, kullandığımız metodun idrar, kan ve saç malrikslerine uygulanarak opiat kullanımının belirlenmesinde kullanılabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, human urine, blood and hair arc screened with CEDIA (cloned enzyme donor immunoassay) for opiates. Positive results arc extracted solid phase extraction system and confirmed by GC/MS (gas chromatography/mass spectrometry) CEDIA is rapid and easy method which is used determination of drugs of abuse with human urine, blood and hair. However, CEDIA results have to be confirmed with like GC/MS which can provide to definite data for unambiguous identification of analytes. In light of these results arc proposed that it is proper to detect drugs of abuse (opiates), previously by CEDIA and to confirmation by GC/MS.