Kısa ardışık tekrarlardan CSF1PO, THO1, TPOX sistemlerinin Kosova Türkleri'nde sıklık dağılımının incelenmesi ve adli bilimler alanında değerlendirilmesi
- Tez No: 107896
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİ ABACI KALFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET STR lokuslan, Adli Bilimler alanında gerek nesep tayini gerekse olgu aydınlatmada yaygın olarak kullanılmaktadır. Sözkonusu lokuslann doğru kullanımı için oluşturdukları DNA profillerinin sıklıklarının bilinmesi şarttır. Bu çalışma bu lokuslann Kosova Türklerinde CSFİPO, THOl, TPOX, lokuslanmn sıklık dağılımını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ayrıca lokuslann nesep tayini ve olgu aydınlatma açısından değerlendirmesi de yapılmıştır. Araştırmada akrabalık ilişkileri olmayan 82 kişiden alman kanlar kullanılmıştır. DNA çekitlemesi chelex adlı kelatlaştıncı reçine ile yapılmış ve örnekler arnplifikasyona hazır duruma getirilmiştir. Hedef bölgelerin PCR ile amplifikasyonlanndan sonra poliakrilamid jel elektroforezi ile aynm sağlanmış ve gümüş boyama ile görünürleştirme yapılmıştır. İnceleme sonucunda, gen frekanslan saptanmış, standart hata oranlan belirlenmiş, Hardy Weinberg dengesi için beklenen değerlerin hesabı yapılmış, serbestlik derecesi saptanmış gözlenen ve beklenen frekanslar arasındaki ilgi araştınlmış, beklenen ve gözlenen heterozigotluk bulunmuş, gözlenen ve beklenen heterozigotluk arasındaki göreceli hata oram belirlenmiş, ayn ayn dışlama gücü, tüm lokuslann dışlama gücü aynmlama gücü, uyum olasılığı babalık indeksi saptanmıştır. Bu bilgilerin ışığı altında Hardy-Weinberg dengesine uyum ve farklı popülasyonlarla kıyaslama gerçekleştirilmiştir. Tüm bu parametrelerin incelenmesi sonucunda elde edilecek sıklıklar, adli olgu aydınlatılmasında kullanılabilir olacağı kararına vanlmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The STR polymorphic loci are widely used in forensic analysis. For an affective use of them the frequencies of the profiles in the population has to be validated. The aim of this study was to investigate the frequencies of CSF1PO, THOl, TPOX, in the Turkish population in Kosovo. The validation of the loci in forensic case identification and in paternity has been done. Blood samples of 82 unrelated individuals have been studied. The samples were extracted by chelex and they were prepared for DNA amplification. Following the PCR amplification of the loci polyacrylamide gel electrophoresis and silver staining was performed for the detection and evaluation. The gene frequencies, Hardy Weinberg expectations, the degree of freedom, and the relation between the observed and expected frequencies, the observed and expected heterozygosity and the standart deviation of them, the power of exclusion of each locus and the cumulative power of exclusion, the probability of match and the paternity index was calculated. The obtained frequencies were compared to the frequencies of the various populations that have been studied previously. The parameters studied revealed that the frequencies studied can be used in forensic case identification.