Lise öğrencilerine yönelik fiziksel şiddetin değerlendirilmesi: Bir pilot çalışma
- Tez No: 107897
- Danışmanlar: PROF.DR. M. FATİH YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Btı çalışmada, lise öğrencilerine yönelik fiziksel şiddetin, buîunduklan genlik döneminin özellikleri, aile ve toplumsal yapılarının etkileri ve orasında ortaya çıkan psikolojik sonuçlan ortaya koymak amacıyla 963 e öğrencisine uygulanan anket sonuçlan çerçevesinde değeriendifilmesi taçlanmıştır. bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümü, fiziksel şiddet vramının tanımının yapılması, çocuklara ve gençlere yönelik fiziksel Idetin“çocuk istismarı ve ihmali”kapsamındaki yerinin irdelenmesi, açlerin içnde bulundukları ergenlik dönemi ve bu dönemin karakteristik ellikleri, bu dönemdeki arkadaşlık ve ebeveyn ilişkileri ve okul bayatında rşılaşılan fiziksel şiddetin nedenlerine ye psikolojik sonuçlarına temas ilmiştir. Bulguların incelendiği ikinci bölümde ise 14-22 yaşlan arasında |işen, değişik çevre ve kültürlerden oluşan 1000 öğrenciye ulaşılmış îak 963 öğrencinin değerlendirmeye uygun görüldüğü anket çalışmasının mcunda istatistiki bilgiler olüşumıîmuştur. Lise öğrencilerine yönelik fiziksel şiddetin değerlendirilmesi, literatür aması ve bir anket çalışması yardımıyla sağlanmış, bu değerlendirmeler Şiamında öneriler sunulmaya çalışılmıştu*. 101
Özet (Çeviri)
StfMMAKY In this study,considering the inquiry with 963 high-school student, it is emted to put forward the physical violence to the high-school students by î properties of their age, the effect of the family and the social structures si the psychological consequences of the violence. The study is composed of two parts-The first part, defining the concept physical violence, the characteristical properties of their period of time, îir relationships between their family and their friends. Also the causes of : physical violence at their school touchs upon the psychological results. In the second part, in order to the analyzing the inquiry, between the îs of 14 and 22,from various social and cultural situations 1000 student rticipatedBut only 963 of them were found to be convenient for the luiry. The analysis of the physical violence to the high-school students is ;ermined via the literature review and an empirical survey;consequently ne prospectsare proposed. 102