Pankreas adenokanseri tanısında bir tümör belirleyicisi olan CA 242 ve değeri
CA-242 as a tumor marker in the diagnosis of pancreatic adenocarcinoma and it's value
  1. Tez No: 108031
  2. Yazar: ABDÜLKADİR CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
36 6.Özet: Pankreas adenokanseri sık görülen kanserler arasındadır ve dünyadaki insidansı giderek artmaktadır. Bu hastalarda prognoz kötüdür ve cerrahi tedavi tek etkin tedavi olmasına rağmen, sadece hastaların az bir bölümünde uygulanabilmektedir. Son yıllarda görüntüleme yöntemlerindeki büyük aşamalara rağmen pankreas kanserinin erken tanısında belirgin bir ilerleme kaydedilememiştir. Erken tanı sağlayan «Invaziv olmayan tanı yöntemlerine yönelik çalışmalar bir çok tümör belirleyicisinin keşfine ypl açmıştır. Bu çalışmada pankreas kanserinde CA 242' nin tanısal değeri, rutin olarak kullanılan diğer tümör belirleyicilerinden CA 19-9 ve CEA ile karşılaştırmıştır. 40 pankreas kanserli hasta, dokuz kronik pankreatitli, altı akut pankreatitli, 22 pankreas dışı gastrointestinal sistem tümörlü, 12 benign obstrüktif sarılıklı, 14 pankreas dışı benign gastrointestinal sistem hastalığı olan ve 27 sağlıklı bireyle karşılaştınlmıştır. CA 242, CA 19-9' la yakın ilişkili, ancak benzer olmayan bir karbonhidrattır. Pankreas kanserli ve kolanjiosellüler kanserli hastalarda CA242 düzeyi %75 ve %73 şeklinde yüksek oranlarda tespit edilmiştir. Pankreas kanserli hastaların tümünde CA 242' nin sensitivitesi %75, evre I' de /%75, evre ll-lll' te %71 ve evre IV" te %75,86 olarak bulunmuştur. Pankreas kanseri tanısında CA 242' nin spesifitesi 41 benign hastalıkta % 85,36 bulunmuştur. CA19-9' un sensitivitesi %80 olarak daha yüksektir; fakat spesifitesi yalnızca % 67,5'tur. CA 242' nin önemli bir karekteristik özelliği, benign hastalıklarda hafifçe yükselmesidir. CA 242 düzeyi benign pankreatik, safra yollan ve karaciğer hastalıklarında, sırasıyla %20, % 16,47 ve %7, 14 oranlarında yüksek bulunmuştur. CA 242' nin sensitivitesi CEA' dan daha yüksek bulunmuştur. Çalışmamızda CA 242' nin spesifitesi, önerilen cutoff değerleri kullanıldığında CA 19-9' dan üstün b'ulunmuştur. Sonuç olarak bir tümör belirleyicisi olan CA 242, pankreas kanserinin tanısında yararlı ve CA 19-9' a alternatif bir tanı aracıdır. 36
Özet (Çeviri)
37 Summary: Pancreatic adenocarcinoma is a relatively common malignancy and it's incidence is increasing worldwide. Prognosis in these patients is poor, and surgery is the only effective treatment which can save only the minority of patients. The tremendous progress in imaging techniques over past years has not resulted in earlier diagnosis of pancreatic cancer. The search for a noninvasive diagnostic tool, capable of early diagnosis, led to development of a series of tumour markers. In present study we investigated the diagnostic value of CA 242 in comparison with two other routinely used tumour markers, CA 19-9 and CEA in pancreatic cancer. We compared 40 pancreatic cancer patients with nine chronic pancreatitis, six acute pancreatitis cases, 22 with extra-pancreatic gastrointestinal tumour, 12 with benign jaundice, 14 benign extra-pancreatic gastrointestinal diseases and 27 healthy controls. CA 242 is a carbohydrate closely related, but not identical to CA 19-9. High percentages of elevated CA 242 levels (>20 U/ml) were recorded in patients with pancreatic and biliary cancer (75%, 73%). The overall sensitivity of the CA 242 in pancreatic cancer was 75%: 75% in stage I, 71% in stage ll-lll and 75,86% in stage IV disease. The specificity calculated from 41 benign patients was 85,36%. CA19-9 had a higher sensitivity of 80%, but the specificity was only 67,5%. An important charecteristic of CA 242 was only slightly elevated in benign diseases. CA 242 level was elevated in 20%, 16,47%, 7,14% of patients with benign pancreatic, biliary and liver disease, respectively. The sensitivity of CA 242 was higher than that CEA. In our study we found a clear advantage of CA 242 over CA 19-9 in specificity when using the recommended cut-off levels of the assay. In conclusion, tumour marker CA 242 seems to be a useful diagnostic tool for the diagnosis of pancreatic cancer, and is an alternative to Ca19-9. 37