Borderline rezektabl pankreas adenokanseri olgularında tedavi yaklaşımlarının, radyolojik ve laboratuvar özelliklerin sağkalıma etkisinin incelenmesi
Evaluation of the impact of treatment approaches, radiological and laboratory features on survival in borderline resectable pancreaticadenocarcinoma cases
- Tez No: 948317
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DİZDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Pankreas Duktal Adenokanseri (PDAK) için özgün bir alt grup olan borderline rezektabl evredeki hastalarda farklı tedavi yaklaşımlarının sağkalım üzerindeki etkisini ve bu hastalarda prognostik belirteç potansiyeli taşıyan parametreleri değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Medikal Onkoloji Bölümü'ne 2010–2023 yılları arasında başvuran ve patolojik olarak PDAK tanısı doğrulanmış 42 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik ve klinik özellikleri, laboratuvar verileri, kemoterapi ve radyoterapi uygulamaları, tedavi yanıtları, progresyon ve genel sağkalım süreleri; tümör boyutu, tümör dansitesi ve pankreas dansite ölçümleri ile lenf nodu tutulumları analiz edilmiştir. Tüm kohortta medyan genel sağkalım (OS) 20.7 ay, üç yıllık OS oranı %26.8; medyan progresyonsuz sağkalım (PFS) ise 10 ay, üç yıllık PFS oranı %9 olarak bulunmuştur. Tedavi yaklaşımlarına göre sağkalım analizleri incelendiğinde, tanı anında doğrudan cerrahi uygulanan hastalarda medyan OS 12 ay, PFS 7.7 ay olarak saptanmıştır. Sadece neoadjuvan kemoterapi (KT) alıp opere edilemeyen hastalarda OS 17.3 ay, PFS 8.5 ay olarak hesaplanırken, neoadjuvan KT sonrası cerrahi uygulanan hastalarda OS 22.6 ay, PFS 16.5 ay ile en uzun sağkalım süreleri gözlenmiştir. Çok değişkenli analizde yaş, tümör çapı ve CA19-9 düzeyi gibi parametreler ile düzeltme yapıldığında, tedavi yaklaşımı hem OS hem de PFS açısından en güçlü ve anlamlı tek belirleyici faktör olarak saptanmıştır. Tüm opere edilen hastalar arasında R0 rezeksiyon oranı %68 olarak bulunmuştur. Neoadjuvan KT sonrası cerrahiye giden hastalarda bu oran %90 iken, doğrudan cerrahi yapılan hastalarda %53 olarak saptanmıştır. Lenf nodu metastaz oranı ise neoadjuvan KT sonrası cerrahi uygulanan grupta %44, doğrudan cerrahi yapılan grupta %73'tür. Tüm opere edilen hastalar değerlendirildiğinde postoperatif ilk 90 gün içinde mortalite oranı %20'dir. Bu oran, neoadjuvan KT sonrası cerrahi uygulanan hastalarda bu oran %10; doğrudan cerrahi yapılan hastalarda %27 olarak saptanmıştır. Neoadjuvan KT sonrası hastaların tedavi yanıtları değerlendirildiğinde, parsiyel yanıt (PR) saptanan hastalarda cerrahi uygulanma oranı %44, OS 35 ay; stabil hastalık (SD) olanlarda cerrahi oranı %50, OS 21 ay olarak bulunmuştur. Progresif hastalık (PD) gelişen hastalarda ise opere edilen hasta olmayıp, OS 17 ay olarak hesaplanmıştır. PR veya SD olan hastalar arasında cerrahiye ulaşabilenlerde OS 23 ay, üç yıllık OS oranı %38 iken, cerrahiye gidemeyenlerde OS 17 ay, üç yıllık OS oranı %11 olarak bulunmuştur. Neoadjuvan KT sonrası CA19-9 düzeyinin seyri dikkate alındığında, düzeyi stabil kalan ya da düşen hastalarda medyan PFS 13.5 ay, OS 22.2 ay olarak hesaplanmıştır. Buna karşılık, CA19-9 düzeyinde artış gözlenen hastalarda PFS 6.4 ay, OS 14.6 ay olarak bulunmuştur. Tüm grupta ya da tedavi alt gruplarında tümör dansitesi ile PFS veya OS arasında anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. Ancak tümör dansitesi/pankreas dansitesi oranı klinik açıdan daha anlamlı bir parametre olarak değerlendirilmiştir. Neoadjuvan KT alan hastalarda bu oran yüksek olanlarda OS 26.5 ay, düşük olanlarda ise 14.5 ay olarak hesaplanmış olup, düşük tümör dansitesinin daha kötü sağkalım ile ilişkili olduğu belirlenmiştir (p=0.037). PFS açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (9.2 vs 8.6 ay, p=0.281).
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the impact of different treatment approaches on survival and to identify potential prognostic parameters in patients with borderline resectable pancreatic ductal adenocarcinoma (PDAC), which represents a distinct subgroup of PDAC cases. A total of 42 patients with pathologically confirmed PDAC who were admitted to the Department of Medical Oncology at Hacettepe University Faculty of Medicine between 2010 and 2023 were included. Demographic and clinical characteristics, laboratory data, chemotherapy and radiotherapy treatments, treatment responses, progression-free survival (PFS) and overall survival (OS) durations, tumor size, tumor and pancreatic density measurements, and lymph node involvement were analyzed. The median OS in the entire cohort was 20.7 months, with a 3-year OS rate of 26.8%; the median PFS was 10 months, and the 3-year PFS rate was 9%. When survival was evaluated according to treatment strategies, patients who underwent upfront surgery had a median OS of 12 months and a PFS of 7.7 months. Among those who received neoadjuvant chemotherapy (NACT) but did not undergo surgery, OS was 17.3 months and PFS was 8.5 months. In contrast, patients who received NACT followed by surgery had the longest survival, with an OS of 22.6 months and a PFS of 16.5 months. In multivariate analysis adjusted for age, tumor size, and CA19-9 levels, the treatment approach was identified as the strongest and only significant predictor of both OS and PFS. The overall R0 resection rate among all operated patients was 68%. This rate was 90% in patients who underwent surgery after NACT, compared to 53% in those who underwent upfront surgery. The lymph node metastasis rate was 44% in the NACT followed by surgery group and 73% in the upfront surgery group. Among all operated patients, the postoperative 90-day mortality rate was 20%, with rates of 10% in the NACT plus surgery group and 27% in the upfront surgery group. Evaluation of treatment responses after NACT showed that among patients with partial response (PR), the surgery rate was 44% and OS was 35 months; among those with stable disease (SD), the surgery rate was 50% and OS was 21 months. No patients with progressive disease (PD) underwent surgery, and their OS was 17 months. In patients with PR or SD, OS was 23 months and the 3-year OS rate was 38% for those who underwent surgery, whereas OS was 17 months and the 3-year OS rate was 11% for those who did not undergo surgery. Considering the trend of CA19-9 levels after NACT, patients with stable or decreased levels had a median PFS of 13.5 months and OS of 22.2 months, while those with increased levels had a PFS of 6.4 months and OS of 14.6 months. No significant association was observed between tumor density and PFS or OS in the overall cohort or treatment subgroups. However, the tumor-to-pancreas density ratio was considered a more clinically meaningful parameter. In patients who received NACT, those with a higher tumor-to-pancreas density ratio had a median OS of 26.5 months, while those with a lower ratio had an OS of 14.5 months, indicating that lower tumor density was associated with worse survival (p=0.037). There was no significant difference in PFS between these groups (9.2 vs. 8.6 months, p=0.281).