Özofagus ve mide kanserlerinde serum sitokeratin-18, CEA, CA19-9 ve beta-HCG düzeylerinin klinik önemi
Clinical significance of serum cytokeratin-18, CEA, CA 19-9, beta-HCG levels in esophageal and gastric cancer
- Tez No: 108061
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLYAS TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
2. ÖZET: Amaç: Özofagus ve mide kanserli hastalarda serum Sitokeratin-1 8 (SK-18), Karsinoembriyonik antijen (CEA) Karbonhidrat antijen 19-9 (CA 19-9), ve Beta Human Chorionic Gonadotropin (|3-HCG) gibi bazı tümör belirleyicileri (TB)'nin klinik önemini araştırmakdır. Materyal ve Metod: Çalışmaya alınan vakalar üç gruba ayrıldı. Grup I: Özofagus kanser (Ca)'lı 19 hasta, Grup II: Mide Ca'lı 22 hasta, Grup III: kontrol grubu olarak 20 sağlıklı bireyden oluşuyordu. Hasta ve kontrol grubu serumlarında CEA, CA19-9, B- HCG ve SK-18 düzeyleri immulite marka otoanalizörde, chemiluminescent immunoassay yöntemiyle ( DPC, Los Angeles, USA) ticari kit kullanılarak araştırıldı. Bulgular: Sitokeratin-1 8 değerleri yönünden Grup II (12.61±15.4 mg/dl) ile Grup III (3.39±2.69 mg/dl) arasında istatistiksel anlamlı fark tespit edilirken ( p < 0.05), Grup I (6.64+8.1 mg/dl) ile Grup II, Grup I ile Grup III arasında farklılıklar saptanmadı (p > 0.05). CEA düzeyleri açısından Grup I (13.6+22 mg/dl) ile Grup II (36.34±11.8 mg/dl), Grup I ile Grup III (2.72±1.4 mg/dl ) ve Grup II ile Grup III arasında istatistiksel anlamlı fark görülmedi(p > 0.05). CA19-9 yönünden Grup I (49.6+67 mg/dl) ile Grup III (15.5±7.5 mg/dl) arasında istatistiksel anlamlılık tesbit edilirken (p < 0.05), Grup I ile Grup II (39.9+33.8mg/dl ), Grup II ile Group III arasında farklar bulunmadı (p > 0.05). p-HCG yönünden Grup I ( 4.27±7.7mg/dl) ile Grup III (0.6±0.3 mg/dl) arasında istatistiksel anlamlı fark tesbit edilirken (p < 0.05), Grup I ile Grup II (1.5±1.2 mg/dl) Grup II ile Grup III sarasında istatiksel anlamlı farklar görülmedi (p > 0.05). özofagus kanserleri için SK-18, CEA, CA 19-9, B-HCG'nin sensitivitesi sırasıyla %37, %57,%37, %10, spesifitesi % 75, %90, %95, %100 olarak bulundu. Mide kanserleri için SK-18, CEA, CA 19-9, B-HCG'nin sensitivitesi sırasıyla % 64 %36, %45, %0, spesifitesi % 75, %90, %92, %100 olarak bulundu. Tümör belirleyicileri tek başına değerlendirildiğinde özofagus Ca'da CEA, mide Ca'da SK-18 en yüksek sensitiviteye sahip idi. Tümör belirleyicileri birlikte değerlendirildiğinde mide Ca'da en yüksek sensitivite SK-18/CEA(%82) ve SK-18/CA19-9 (%77) kombinasyonu ile, özofagus Ca'da SK-18/CEA (%68) ve CEA/CA19-9 (%68) kombinasyonu ile elde edildi. Sonuç: Üst gastrointestinal sistem Ca'ların teşhisinde TB'nin kombine kullanımlarının, tek başına kullanıma göre, duyarlılığı yüksek olmasına karşın spesifitelerinin düşüklüğü nedeniyle tanısal değerleri sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY: Clinical significance of serum Cytokeratin-18, CEA, CA 19-9, p-HCG levels in esophageal and gastric cancers. Objective: The aim of this study was to analyze the clinical significance of serum Cytokeratin-18, CEA, CA 19-9, p-HCG levels in esophageal and gastric cancers. Material and method: In the study; subjects were divided into three groups. The first group (Group I ) was composed of 19 patients with esophageal cancer. The second group (group II) was composed of 22 patients with gastric cancer. The third group (group III) was composed of 20 healthy subjects. In the serum of the patient and control groups cytokeratin-18, CEA, CA 19-9, p-HCG levels were analysed by using an Immulite autoanalyser device of thorough chemiluminescent immunoassay method ( DPC Los Angeles, USA commercial kit was used ) Results: The differences of serum Cytokeratin 18 levels between group II (12.61±15.4 mg/dl) and group III (3.39±2.69 mg/dl) was statistical significant (p < 0.05), But there were no significant differences in cytokeratin 18 levels betweeen group I (6.64+8.1 mg/dl) and group II and with group I and group III (p >0.05). There were no significant differences in CEA levels betweeen all groups (p> 0.05). The differences of serum CA19- 9 levels between group I ( 49.6±67 mg/dl) and group III (15.5±7.5 mg/dl) was statisticaly significant (p < 0.05). But there were no significant differences in CA19-9 levels betweeen group I and group II (39.9±33.8mg/dl ) and with group II and group III (p > 0.05). The differences of serum p-HCG levels between group I (4.27±7.7) mg/dl and group III ( 0.6±0.3 mg/dl);) was statisticaly significant ( p< 0.05). But there were no significant differences in p-HCG levels between group I and group II (1.5±1.2 mg/dl;) and with group II and group III (p > 0.05). The sensitivities of the individual markers in esophageal and gastric cancers, were Cytokeratin-18, 37% and 64%; CEA, 57% and 36%; CA 19-9, 37% and 45%; p-HCG 1 0% and 0 % respectively. The specificities of the individual markers in esophageal and gastric cancers were : Cytokeratin-18, 75 % and 75 %; CEA, 90 % and 90 %; CA 19-9, 95 % and 92 %; p-HCG, 100 % and 100 % respectively,. Carcinoembriyonic Antigen was found to be more sensitive than other tumor markers in the esophageal cancer, Cytokeratin 18 was found to be more sensitive than other tumor markers in gastric cancer when these markers were evaluated individually. Cytokeratin -18/CEA (%68) and CEA/CA19-9 (%68) in the esophagus cancer, Cytokeratin 18 /CEA (%82) in the gastric cancer were found to be more sensitive than other tumor markers when these markers were evaluated as combination. Conclusion: Altough the sensitivity of combined usage of tumor markers in diagnosis of upper gastrointestinal cancers are high when compared to seperate usage, due to their low specificity their diagnostic value is limited.