Kronik karaciğer hastalıklarında Bcl-2 ekspresyonu
Bcl-2 expression in chronic liver disease
- Tez No: 108062
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEREN ÖZENİRLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
49 VIÖZET: Bcl-2 apoptozisi (programlanmış hücre ölümü) engelleyen bir onkogendir.Karaciğer hastalıklarında bcl-2 ekspresyonunun önemi ile ilgili bugüne dek yapılan az sayıdaki çalışmanın sonuçları çelişkilidir. Bu nedenle Hepatit C ve B virüs enfeksiyonuna bağlı kronik hepatitli ve sirozlu vakalarda; bcl-2 ekspresyonunun varlığı, klinik öneminin olup olmadığı, biyokimyasal verilerle korelasyon gösterip göstermediği, hastalığın ilerlemesiyle ekspresyon düzeyinde değişiklik olup olmadığını araştırdık. Çalışma tedavi almamış, bilinen başka hastalığı olmayan, biyopsi tanılı 69 vakada yürütüldü ve vakalar; C hepatiti, B hepatiti ve sirozlu vakalar olarak gruplandırıldı.
Özet (Çeviri)
50 VH-SUMMARY: Bcl-2 is an oncogen which inhibits apoptosis (programmed celluler death).Few studies investigating the importance of bcl-2 expression in liver diseases have been found in the literature which show conflicting results.Therefore, we investigated whether the existence of bcl-2 expression carries clinical importance in cases with chronic hepatitis and cirrhosis due to the viral infections Hepatisis C and B, and whether the cases show a correlation with biochemical data. We further investigated whether or not there is a change in the expression level with the progression of the disease.69 patients in 3 groups :Hepatitis C,Hepatitis B and cirrhosis group were included in this study.The patients diagnosis were confirmed with biopsy, who had no known any other disease and who did not receive any treatment.