Demir eksikliği anemisi, beta talasemi taşıyıcılığı, yenidoğanlar ve annelerinde serum transferrin reseptör düzeyleri
  1. Tez No: 108091
  2. Yazar: KEMAL AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
VII-OZET Amaç ve plan: Serum soluble transferrin reseptörü (sTFR) vücut demir durumu ve eritropoietik aktivitenin değerlendirilmesinde yeni ve yararlı bir parametredir. Çocuklar ve yenidoğanlarda sTFR ile ilgili çalışmalar azdır.Bu çalışmada demir eksikliği anemisi olan çocuklarda ve beta talasemi taşıyıcısı olan çocuklarda sTFR düzeylerini ve ayırıcı tanıdaki yararını araştırdık. Ayrıca yenidoğanlarda sTFR düzeylerini ve anne demir durumuyla olan ilişkisini değerlendirdik. Gruplar ve metod: Altı grup oluşturuldu:Demir eksikliği anemisi olan çocuklar(n=22),demir tedavisi sonrası(n=16),beta talasemi taşıyıcıları(n=19),sağlıklı çocuklar(n= 19), full- term yenidoğanlar(n=20) ve anneleri(n=19).CBC,serum demiri,demir bağlama kapasitesi,ferritin ve sTFR düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
VIII-SUMMARY Background and objective: Serum soluble transferrin receptor (sTFR) is a new and useful parameter in evaluating of the body iron status and erythropoietic activity. Studies on sTFR levels of children and newborn are few. In this study, we investigated the sTFR levels in children with iron deficiency anemia and beta thalassemia trait, and the usefulness of the differential diagnosis. In addition, sTFR levels of newborns and its relationship with iron status of mothers were evaluated. Design and methods: Six groups were formed as: Children with iron deficiency anemia (n=22), post-iron therapy (n=16), beta thalassemia traits (n=19), healthy children (n=19), full-term newborns (n=20), and their mothers (n=19). CBC, serum iron, iron binding capacity, ferritin and sTIR levels were measured.