Demir Eksikliği Anemisi ve Beta Talasemi Taşıyıcılarında İmmün Sistem Fonksiyonları
Immune functions in iron deficiecy anemia and beta thalassemia minor
- Tez No: 203798
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİME CANORUÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Hematoloji, Biochemistry, Hematology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Demir eksikliği tüm dünyada görülen önemli bir sağlık sorunudur. Demir eksikliğinin önemli bir komplikasyonu da immün sistem üzerine olan etkileridir. Yapılan birçok çalışmada başta hücresel immünite olmak üzere, humoral fonksiyonların bazılarının da etkilendiği belirtilmiştir.Talasemi dünyada en sık görülen monogenik hastalıktır. Beta talasemi majorde klinik ağır seyretmesine rağmen, beta talasemi minörde klinik bulgu yoktur. Beta talasemi minörde immün sistem fonksiyonlarını araştırmak için yapılan sınırlı sayıda çalışmada ise immün sistem fonksiyonlarının etkilenmediği belirtilmiştir.Diyarbakır merkez ve ilçelerinde Beta talasemi taşıyıcılığı oranını saptamak amacıyla Şubat-Nisan 2004 tarihleri arasında tarama çalışması yapılmıştır. Tarama sonucunda ilköğretim çağındaki çocuklarda beta talasemi taşıyıcıları ve demir eksikliği anemisi olanlar belirlenmiştir.Biz de demir eksikliği anemisinin ve beta talasemi taşıyıcılığının immün yanıt üzerine etkilerini araştırmak için IL-2R, IL-6, IgG ve alt gruplarının(IgG1, IgG2, IgG3, IgG4) düzeylerine baktık ve kontrol grubu ile karşılaştırdık. Sonuçları değerlendirdiğimizde, IL-2R düzeyi her iki grupta da kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüktü.Demir eksikliğinde IL-2R düzeyindeki azalma, daha önce yapılan birçok çalışma ile aynı doğrultudadır ve birçok araştırıcı tarafından tanımlanan hücresel immünitedeki bozukluk IL-2R düzeyindeki düşüklük ile ilişkilendirilebilir.Talasemi taşıyıcılarında elde edilen IL-2R düzeyindeki azalmanın, yapılacak daha kapsamlı çalışmalarla değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Iron deficiency is an important health problem in the world. One of the complication of iron deficiency is the effect on immune system. According to the studies the effect of iron deficiency on cellular immune response is more common than humoral immune response.Thalassemia, is the most common monogenic disease in the world. Beta thalassemia major is clinically serious although beta thalassemia minor is the mild form of the disease. Immune system functions are not affected in the few studies which had done to search the relation between beta thalassemia minor and immune system functionsA screening programme was performed to determine the ratio of beta thalassemia carriers in Diyarbakir and its towns between February-April 2004. According to screening programme the ratio of both beta thalassemia carriers and iron deficiency anemia were determined.In this study we aimed to determine the effects of beta thalassemia minor and iron deficiency anemia on the immune response, so that we obtained the results of IL-2R, IL?6, IgG and subgroups (IgG1, IgG2, IgG3, IgG4) levels and compared them with the control group. The levels of IL-2R were statistically significant for both of two groups.The decrease of IL-2R in iron deficiency is compatible with the literature that had been reported and associated with the deficiency of cellular immune response.The decrease of IL-2R in beta thalassemia carriers should be supported with other comprehensive studies.