Elazığ çevresindeki koyun ve sığırların kan serumu, idrar, kemik ve dişlerdeki flor düzeylerinin araştırılması
Investigation on fluorine levels in blood sera, urine, bones, and teeth of sheep and cattle in Elazığ and its vicinity
  1. Tez No: 108125
  2. Yazar: HAKAN KEÇECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
90 6. ÖZET Çalışmada, florit madenlerinin bulunduğu Keban yöresinde doğal, tuğla-kiremit fabrikalarının bulunduğu Hicret Mahallesi ve Sivrice ilçesinde de endüstriyel florozisin olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada, 159 sığır ve 238 koyun olmak üzere toplam 397 hayvan kullanılmıştır. Sığırlar, biri kontrol toplam 4, koyunlar ise biri kontrol toplam 3 gruba ayrılmıştır. Kemik ve diş örnekleri ise, deney (Keban) ve kontrol grubundan oluşmaktadır. Araştırma yörelerinde toplam 40 su örneği alınmış ve örneklerde potansiyometrik yöntemle 0,094 ile 24,0 ppm arasında flor düzeyleri tespit edilmiştir. Tüm hayvanların sistematik klinik muayeneleri yapılmış, ağız ve diş muayenelerinde sığırların 8'inde +1, 2'sinde +2 ve koyunların 43 'ünde +1 düzeyinde diş lezyonu saptanmıştır. Kontrol ve deney grubu sığırların vücut sıcaklığı, kalp frekansı, solunum sayısı ve rumen hareketleri sayılarının normal sınırlar içinde olduğu ve aralarında istatistiksel farklılık bulunmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
92 7. SUMMARY The aim of this study is to search the present of the possibility of natural and industrial fluorosis in the fluoride mines region of Keban district and around brickwork's in Hicret suburb and Sivrice district. A total number of 397 animals, 159 cattle and 238 sheep were used in this investigation. A total number of 40 water samples were obtained from the study areas were determined to containing amount of 0.094-24.0 ppm fluoride potantiometrically. All animals used in this study were systematically examined during mouths and teeth examination. Dental defects level +1 in eight and level +2 in two cattle and level +1 in forty- three sheep were obtained. Average body temperature, pulse rate, respiration rate and number rumen contraction number in control and experimental groups of cattle were within normal ranges and no differences were found between both groups. Regarding these parameters were correlated with those of the healthy sheep but no differences present. In hematological examinations, total white and red blood cell count with Thoma microslides, packed cell volume with microhaematocrit method, hemoglobin value by Sahli Method was measured with respect these parameters.