Konya merinosu kuzularda rasyona çinko ve bakır ilavesinin rumen protozoonları ve bazı hematolojik parametreler ile yapağı kalitesi üzerine etkisi
Effect of ration supplemented with zinc and copper on rumen protozoa, some blood parameters and wool quality in Konya Merino lambs
  1. Tez No: 108154
  2. Yazar: FEYYAZ ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN KEÇECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
6.ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji(VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/KONYA-2001 Feyyaz ÖNDER Danışman Doç.Dr.Tufen KEÇECİ Konya Merinosu Kuzularda Rasyona Çinko ve Bakır İlavesinin Rumen Protozoonları ve Bazı Hematolojik Parametreler ile Yapağı Kalitesi Üzerine Etkisi Bu araştırmada kuzularda rasyona çinko ve bakır ilavesinin canlı ağırlık kazancı, yapağı kalitesi ile bazı hematolojik ve rumen içeriğine ilişkin parametreler üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Denemede 3-4 aylık ve yaklaşık 26 kg canlı ağırlığında 24 Konya merinosu erkek kuzu; kontrol (K), rasyonlarına çinko (Zn), bakır (Cu) ve çinko+bakır ilave edilenler (Zn+Cu) olmak üzere 4 eşit gruba ayrıldı. Altı aylık araştırma süresince K grubu 40 mg/kg çinko ve 9 mg/kg bakır içeren rasyonla beslenirken, Zn ve Zn+Cu gruplarının rasyonu 250 mg/kg çinko, Cu ve Zn+Cu gruplarınınki ise 25 mg/kg bakır içerecek şekilde düzenlendi. Ad libitum beslenen hayvanların; canlı ağırlık kazancı, lökosit sayısı, lökositlerin yüzde oranları, sedimentasyon hızı, OAHb, OAHbD, protozoon sayısı ile lif inceliği, uzunluğu ve mukavemeti değerlerine çinko ve/veya bakır ilavesinin genelde önemli bir etkisinin olmadığı görüldü. Rumen içeriği pH değerleri; Zn, Cu ve Zn+Cu gruplarında kontrol grubununkinden, Cu grubunda ise, 1. örnekleme zamanı dışında Zn grubununkinden, 3-6.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Effect of ration supplemented with zinc and copper on rumen protozoa, some blood parameters and wool quality in Konya merino Iambs. This study was conducted to determine the effects of ration supplemented with zinc and copper on weight gain and wool quality as well as parameters related to some haematological and rumen contents in lambs. In the experiment, 24 male Konya merino lambs weighing approximately 26 kg and aging 3.5 months were equally divided into four groups as control (C), zinc (Zn), copper (Cu) and zinc plus copper (Zn+Cu) supplemented groups. While the control (C) group were fed with a ration containing 40 mg/kg Zn and 9 mg/kg Cu, the rations of Zn and Zn+Cu groups were designated to containing 250 mg/kg Zn but the rations of Cu and Zn+Cu groups to containing 25 mg/kg Cu. The animals were fed as ad libitum for 6 months. There were generally no effect of zinc and/or copper supplementation to the ration on weight gain, leucocyte count and percentages, erythrocyte sedimentation rate, mean corpuscular haemoglobin (MCH), mean corpuscular haemoglobin concentration (MCHC), protozoa count, fiber diameter, stable length and fiber strength values of the animals fed ad libitum.