Romatolojik hastalıklarda anımsama saptırması (recall bias)
Recall bias in rheumatologic diseases
- Tez No: 108225
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi îç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji Bilim Dalı polikliniğinde takip ve tedavi edilen 50 Behçet hastalığı, 50 romatoid artrit, 50 FMF, 30 ankilozan spondilit hastası ile 3 ay ara ile iki kez anket yapılmıştır. Anket formu sigara ve oral kontraseptif kullanımı, ameliyat ve sedef hastalığı ile ilgili bazı ortak sorularla hastalıkların ana klinik bulguları hakkındaki ayrıntıları kapsamaktadır. Çalışmanın sonucunda Behçet hastalığı, romatoid artrit ve FMF'te eklemlerle ilgili sorularda tutarsız ya da zayıf tutarlılıkta yanıtların yerilmiş olması elde edilen en önemli veriler olmuştur (sırasıyla Kappa değerleri 0,364, 0,523, 0,423). Ancak ankilozan spondilitte ise böyle bir bulgu saptanmamıştır (Kappa 0,659). Bunun yanında romatoid artritte sabah katılığı, FMF'te kolşisine yanıt, ankilozan spondilitte bel ağrısının egzersizle geçip geçmediği gibi tam kriterlerini içeren soruların yanıtlarında da tutarsızlık gözlenmiştir (sırasıyla Kappa değerleri 0,488, 0,493, 0,444). Ancak Behçet hastalığında ağız yarası, FMF'te karın ağrısı, ankilozan spondilitte bel ağrısına ilişkin sorulara ise oldukça tutarlı yanıtlar verilmiştir. Romatolojik hastalıklarda hastalığın tam ve tedavisinde hastadan alman anamnezin önemi büyüktür. Çalışmamız romatolojik hastalıklarda anımsama saptırması nedeniyle sorulan sorulara yanıtlarda zaman içinde bazı uyumsuzlukların olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bilginin hasta bakımında işe yaradığı açıktır. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 50 patients with Behcet's syndrome (BS), 50 patients with rheumatoid arthritis (RA), 50 patients with familial Mediterranean fever (FMF) and 30 patients with ankylosing spondylitis (AS), who have been followed up in the Department of Rheumatology in Cerrahpaşa Medical Faculty were interviewed twice, 3 months apart. The questionnaire comprised questions related to the use of cigarette and oral contraceptives, past surgical interventions, psoriasis and details concerning the main clinical features of these diseases. The main inconsistencies between the two interviews were observed in questions related to joint involvement in BS, RA and FMF (respective Kappa values 0,364, 0,523, 0,423). However this was not observed in ankylosing spondylitis (Kappa 0,659). Inconsistencies were also observed in questions concerning morning stiffness in RA, response to colchicine in FMF, and improvement of low back pain with exercise in AS (respective Kappa values 0,488, 0,493, 0,444). However the results were consistent in the history of oral ulcers in BS, abdominal pain in FMF and lower-back pain in AS. The history obtained from patients is very important in the diagnosis and treatment of rheumatologic diseases. However, our study reveals that there are inconsistencies in the answers obtained from the patients over time due to recall bias. It is clear that this information is of use in patient care. 30