Postmenopozal osteoporozlu kadınlarda oral magnezyum desteğinin kemik döngüsüne etkisi
The effect of oral magnesium supplementation on bone turnover in postmenopausal osteoporosis women
  1. Tez No: 108265
  2. Yazar: HASAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMA AKALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Osteoporoz tedavisinde kullanıldığında magnezyumun kemik mineral yoğunluğunu artırdığı gösterilmiştir. Fakat magnezyumun bu etkiyi hangi mekanizma üzerinden gerçekleştirdiği açık değildir. Bu çalışmada postmenopozal osteoporozu olan kadınlarda oral magnezyum desteğinin artırılmasının kemik döngüsünün biyokimyasal belirteçleri üzerine olan etkileri incelenmiştir. Postmenopozal osteoporozlu kadınlar iki gruba ayrılmıştır. On hastaya 30 gün süre ile magnezyum sitrat oral yoldan verilmiştir. Yaş, menopoz süresi ve VKI açısından çalışma grubundaki hastalar ile benzer 10 postmenopozal osteoporozlu kadın kontrol grubuna alınmış ve ilaçsız izlenmiştir. Çalışma grubundaki hastalar günlük 16 mmol magnezyumu (Magnezyum Diasporal Pastil, Med İlaç San., Türkiye) açlık halinde yemekten 2 saat sonra ve bir sonraki yemekten 2 saat önce olacak şekilde ve bir seferde almışlardır. Daha sonra 0, 1, 5, 10, 20 ve 30. günlerde açlık kan örnekleri ve sabah ilk idrar örnekleri toplanmıştır. Kan örneklerinden magnezyum, kalsiyum, fosfor, İPTH ve osteokalsin düzeyleri ölçülürken idrarda deoksipiridinolin düzeyi ölçülmüştür. Otuz günlük takip süresi sonunda serum magnezyum, kalsiyum ve fosfor düzeylerinde önemli bir değişiklik olmazken serum İPTH düzeyi magnezyum alan grupta azalmıştır (p=0,031).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Magnesium has been shown to increase bone mineral density when used in the treatment of osteoporosis. The mechanism by which magnesium shows its effects is obscure. In this study, the effects of daily oral magnesium supplementation on biochemical markers of bone turnover have been investigated. Twenty postmenopausal women were divided into two groups. Ten patients were given magnesium citrate orally for 30 days. Ten postmenopausal women matched for age, duration of menopause and BMI were recruited as the control group and followed without any medication. Patients in the study group received 16 mmol/day magnesium orally (Magnesium Diasporal Pastille, Med ilaç San Türkiye) with 2-hours fasting before and after magnesium intake. Fasting blood and first void urine samples were collected on days 0, 1, 5, 10, 20 and 30 respectively. Total magnesium, calcium, phosphorus, iPTH and osteocalcin were determined in blood samples. Creatinine adjusted deoxypyridinoline levels were measured in urine samples. After thirthy consecutive days of oral magnesium supplementation, no changes observed for serum magnesium, calcium or phosphorus levels but serum iPTH levels significantly decreased in the study group (p=0,031).