Alendronat tedavisinin postmenopozal kadınlardaki idrar kalsiyum atılımı üzerine etkileri
Effect of alendronate treatment on urinary calcium excretion in postmenopausal women
  1. Tez No: 98978
  2. Yazar: TARIK YONGUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Kalsiyum oksalat taş hastalığına eşlik eden en sık metabolik bozukluk hiperkalsiüridir ve bu grup hastaların yaklaşık %30-60'ında görülmektedir. Hiperkalsiüri osteporoza sıkça eşlik eder. Bifosfanatlar, yapı olarak kalsiyum fosfat kristal sisteminin en kuvvetli inhibitörlerinden biri olan pirofosfatlara benzer. Alendronat sodyum bir aıninobifosfanattır ve osteoklast aracılı kemik resorbsiyonunun spesifik inhibitörüdür. Çalışmamızda osteoporoz nedeniyle kalsiyum tedavisi' alan postmenapozal hastalarda alendronatın serum ve idrar biyokimya değerlerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla yaş ortalaması 51+6 olan 66 hasla 2 gruba ayrılmıştır. Gaip l'de ki 42 hastaya 1 haftalık oral kalsiyum tedavisi sonrası günlük 10 mg alendronat, Grup 2'de ki 24 hastaya ise 1 haftalık oral kalsiyum tedavisi sonrası plasebo 4 hafta süreyle verilmiştir. Her 2 grupta ki hastaların serum kalsiyum, fosfor, ALP, BUN, ürik asit, kreatinin ile 24 saatlik idrarda kalsiyum, fosfor, magnezyum, sitrat, oksalat ve ürik asit değerleri bazal, 1 haftalık kalsiyum tedavisi sonrası ve 4 haftalık alendronat tedavisi sonrası toplam 3 defa ölçülmüştür. Bulgular değerlendirildiğinde alendronat tedavisi sonrasında çalışma grubunda ki serum ALP değeri ve 24 saatlik idrar kalsiyum değerinin kontrol grubuna göre anlamlı azaldığı, idrar sitrat değerinin ise anlamlı arttığı bulunmuştur (p0.05) Bu sonuçlar ile; alendronatın kalsiyum taş hastalığı profilaksisinde, taş büyümesinin engellenmesinde, osteoporoz ve osteopeni ile birlikte görülen hiperkalsiürilerin tedavisinde güvenle kullanılabileceği kanısına varılmıştır. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECT OF ALENDRONATE TREATMENT ON URINARY CALCIUM EXCRETION IN POSTMENOPAUSAL WOMEN The most common metabolic disorder associated with calcium oxalate nephrolithiasis is hypercalciuria, occuring in approximately 30% to 60% of patients with calcium oxalate stones. Also hypercalciuria rather frequently accompanies with osteoporosis. Bisphosphonates, have a structure like pyrophosphates, one of the most effective inhibitors of calcium phosphate crystal system. Alendronate sodium is an aminobisphosphonate that acts as a specific inhibitor of osteoclast-mediated bone resorption. In our study, we investigated the effect of alendronate on serum and urine chemistry profiles in postmenopausal women under calcium treatment. For this purpose 66 patients (mean age 51+6) were divided into two goups. 42 patients in group 1, after having a 1 week oral calcium treatment received 10 mg of oral alendronate daily for 4 months and 24 patients in group 2, also after having a 1 week oral calcium treatment received placebo daily for 4 months. For each group, serum chemistry profiles for calcium, phosphorus, ALP, BUN, uric acid, creatinine and 24- hour urine chemistry profiles for calcium, phosphorus, magnesium, citrate, oxalate, uric acid were obtained at base line, after 1 week of calcium treatment and lastly at the end of the alendronate treatment. When the results were evaluated, serum ALP and 24-hour urine calcium were significantly decreased in the alendronate group than in placebo group. Also 24-hour citrate was significantly increased in the alendronate group than in the placebo group (p0.05). According to these findings; alendronate can be used not only for prophylaxis in recurrent calcium stone formers but also for inhibiting urinary calculi growth. Also it can be safely used in hypercalciuria with osteoporosis. 41