Toplumun halk sağlığı hemşirelik hizmetlerinden beklentilerinin belirlenmesi
Determining the expectations of the public related to community health nursing services
- Tez No: 108316
- Danışmanlar: PROF.DR. AYLA BAYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
119 ÖZET Toplumun Halk Sağlığı Hemşirelik Hizmetlerinden Beklentilerinin Belirlenmesi Toplumun temel birimi olarak aile, toplumun vazgeçilmez bir kurumudur. Ailedeki her bireyin sağlık hakkındaki kararları, değerleri, davranışları aile sağlığını, bu da toplum sağlığını etkiler. O halde halk sağlığı hemşiresi tüm nüfusun sağlığı için, bunun karar ve sorumluluğu içinde primer odak olarak aile ünitesine verilen hizmetlerle toplum sağlığının gelişmesine katkıda bulunur. Sağlıklı bir ailenin gelişiminde ailedeki bireylerin her yaş dönemindeki sağlık bakım gereksinimlerinin karşılanması ve desteklenmesi gerekir. Bunun için de halk sağlığı hemşiresi ailenin hizmet beklentilerini, gereksinimlerini ve bunlara etki eden faktörleri çok iyi tanımlamalıdır. Bu bakış açısıyla, toplumun halk sağlığı hemşirelik hizmetlerinden beklentilerini belirlemek ve bu doğrultuda kentsel bölgede geliştirilecek halk sağlığı hemşirelik hizmetlerinin planlanmasına ve geliştirilmesine yönelik veri tabanı oluşturmak amacıyla bu araştırma planlanmıştır. Tanımlayıcı tipte bir alan araştırması özelliği taşıyan bu çalışma 10cak-15 Mayıs 2001 tarihleri arasında izmir iline bağlı Gaziemir ilçesinde sosyoekonomik düzeyine göre belirlenmiş 3 mahallede, ev ziyaretleri yapılarak, ailelerin doğrudan bakımından sorumlu kişi ile (ev hanımı) bire bir görüşme yoluyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen veri formları kullanılmıştır. Bu formlar; anket formu ve halk sağlığı hemşirelik hizmetlerinden beklentileri belirleme ölçeği (HHBB) olmak üzere toplam 86 soruyu içeren iki bölümden oluşmuştur. Halk Sağlığı Hemşirelik Hizmetlerinden Beklentileri Belirlemek amacıyla geliştirilen ölçeğin Cronbach Alfa Katsayısı a = 0.76 olarak saptanmıştır. Araştırma verileri yüzdelik hesapları, varyans analizi, t testi, ki-kare, korelasyon ve çoklu regresyon analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamına giren ailelerin %24.3'ü alt sosyoekonomik yapıda, %30.2'si orta, %45.5'i üst sosyoekonomik yapıda yer alan mahallelerde yaşamaktadır. Ailelerin büyük bir çoğunluğu (%87.0) çekirdek aile yapısındadır ve ortalama kişi sayısı 3.97 ± 0.07'dir. Araştırma kapsamında görüşme yapılan kadınların çoğunluğunun (%90.7) evli olduğu, eğitim düzeyinin ilkokul ve üzeri olduğu (%88.1), yarısından fazlasının (%67.7) herhangi bir işte çalışmadığı ve yaş ortalamalarının 40.96 + 0.58 olduğu saptanmıştır.120 Kadınların halk sağlığı hemşirelik hizmetlerinden beklentilerine ilişkin genel ölçek ve alt ölçek puan ortalamaları arasında yapılan analizde olumlu yönde korelasyon saptanmıştır. Alt ölçek puan ortalamaları arttıkça, genel ölçek puan ortalamaları da artmaktadır. Kadınların beklenti puan ortalamalarının yaşadıkları mahallenin sosyoekonomik düzeyine, eğitim düzeylerine, yaşadıkları aile tipine, ailede yaşayan birey sayısına, ekonomik durumlarına göre farklılık göstermediği saptanmıştır. Ayrıca kadınların ailelerinde doktor tanısı almış hastalık bulunması, ailede ilaç kullanan birey bulunması ve ailelerinde hastaneye yatma öyküsü olması da beklenti puan ortalamalarını etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
121 SUMMARY Determining The Expectations of The Public Related to Community Health Nursing Services The family, as the principle unit of the society, is an institution of society that cannot be given up. Decisions, values and behaviors related to health of every member of the family effect the family's health, this in turn effects the health of the society. In this case, for health of entire population a community health nurse, who possesses this responsibility and determination, contributes to the development of society's health and to the services provided to family unit as a primary focal point. In the development of a healthy family, family members health care needs, which belong to each age periods, should be fulfilled and supported. Therefore, community health nurse should very well identify the service expectations and needs of the family and the factors affecting these. By this point of view, this research was planned so that the expectations of the public from health care nursing services could be determined and a data base aimed at planning and developing of community health nursing services that will be developed within the urban region, was constituted. This research that possesses the descriptive type of features of a field investigation, was carried out within three districts of Gaziemir Country of City of Izmir, that were designated according to their socioeconomic levels, by visiting homes and personally interviewing the persons responsible for the direct care of the family (housewife) between the dates of 10 January through 15 May 2001. During data collection the data forms developed by the researcher were used. These forms, survey form and the scale, which was used to determine the expectations from community health nursing services, consisted of two parts that contain 86 questions totally. Cronbach Alpha Coefficient of the scale, which was developed in order to determine the expectations from community health nursing services, was established as a = 0.76. The percentage estimations of research data were evaluated by using variance analysis, f test, chi-square, and correlation and multi regression analysis. Of the families took place in scope of the research, 24.3 % were living in the districts that have lower socioeconomic structure, 30.2 % medium and 45.5 % higher. The vast majority of the families were in essential family structure (87.0 %) and mean number of persons was 3.97 ± 0.07. It was established that the majority of the women interviewed in this research were married (90.7%), their level of education was122 elementary and above (88.1 %), more than half of them were not employed (67.7 %) and their mean age was 40.96 ± 0.58. A significant correlation between the mean scores of general scale and subscale related to expectations of women from community health nursing services was found. Mean scores of general scale were also increased, as mean scores of subscale elevated. It was determined that expectations of women from community health nursing services did not differ according to socioeconomic level of the district they live in, their levels of education and economical status. In addition, the following facts did not affect the averages of expectation scores; in the families of the women there were diseases identified by the doctors, there were members that used medication and they had history of hospitalization.