Toplumun halk sağlığı hemşiresinden memnuniyet düzeyinin belirlenmesi
Determination of the community satisfaction level on the public health nurse
  1. Tez No: 661026
  2. Yazar: BÜŞRA BİRDAĞ ERGENE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL SUNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma halkın sağlığını korumak ve geliştirmek hedefiyle verilen halk sağlığı hizmetlerinin kalitesini değerlendirmek ve Sağlıklı Hayat Merkezi'nden hizmet alan bireylerin sağlık bakım hizmetlerinden memnuniyet düzeyini ölçmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Lüleburgaz Sağlıklı Hayat Merkezi'nde Haziran 2020 Kasım 2020 tarihleri arasında başvuru yapan 862 hastadan araştırmayı kabul eden 321 hasta oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerini sağlık çalışanlarına ait“Görüşme Veri Formu”ve“Halk Sağlığı Hemşiresinden Memnuniyet Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Katılımcıların bireysel özellikleri, hemşirelik hizmetleri algı ve deneyimleri, hemşirelik hizmetleri ve bakım uygulamalarından memnuniyetleri için kullanılan yöntemler sayı, yüzde ve aritmetik ortalamadır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as complementary in order to evaluate the quality of public health services provided with the aim of protecting and improving the health of the public and to measure the satisfaction level of the individuals who receive service from the Healthy Life Center. The sample of the study consists of 321 patients who accepted the study among 862 patients who applied to Lüleburgaz Healthy Life Center between 1 June 2020 and 1 November 2020. The data of the study were collected by using the“Interview Data Form”belonging to healthcare workers and the“Public Health Nurse Satisfaction Scale”. The methods used for the participants' individual characteristics, perceptions and experiences of nursing services, satisfaction with nursing services and care practices are number, percentage and arithmetic average. The acquired data were analyzed using the SPSS 22.0 packaged software.