Bronş astımında diffüzyon kapasitesinin hava yolu obstrüksiyonu ile ilişkisi
- Tez No: 108351
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET KANAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
6. ÖZET Bu çalışmaya önceden bronş astımı tanısı almış ve diffuzyonu etkileyecek ilave bir hastalığı olmayan toplam 4 vaka grubunda yaşlan 1 8 ile 56 arasında değişen 91, kontrol grubunda ise yaşları 22 ile 56 arasında değişen gönüllü 47 kişi katıldı. Vaka ve kontrol grubu sigara içmeyen kişilerden oluşuyordu. Vaka grubunda 71 kadın 20 erkek, kontrol grubunda ise 36 kadın, 1 1 erkek vardı. Kontrol grubunun yaş ortalaması 38.0±8.7, vaka grubunun ki ise 37.2±9.4 idi. Hepsinin hemoglobin değerleri ölçüldü. Bütün hastaların P-A akciğer, yan grafi ve YRBT' sinde astım dışında bir hastalık I tespit edilmedi. Vaka ve kontrol grubu arasında yaş bakımından anlamlı bir farklılık yoktu. Hastalar obstrüksiyonu olmayan (FEVİ/FVC %75'ten fazla), hafif obstrüksiyonu olan (FEVİ/FVC %65-75 arasında), orta derecede obstrüksiyonu olan (FEVİ/FVC %50-64 arasında), ağır obstrüksiyonu olan (FEVİ/FVC %50'den düşük) olmak üzere 4 gruba ayrıldılar. Tüm hastalann FVC, FEVİ, FEVİ/FVC, PEF, FEF25, FEF50, FEF75, FEF25-75, TLC, FRC, RV (ERS 93 'e göre), Dlco, Va ve DLco/VA'lan (ATS 95 'e göre) 2100 Sensormedics marka spirometride ölçüldü. Diffüzyonla ilgili parametrelerin hesaplanmasında tek soluk (single breath) yöntemi uygulandı. İstatistiksel hesaplamalar SPSS for Windows 10.0 programında yapıldı. Bulgular ortalamatstandart sapma şeklinde özetlendi. Gruplar arası karşılaştırmada tek yönlü varyans analizi ve Tukey HSD testi kullanıldı. Parametreler arası ilişki Pearson' m korelasyon katsayısı ile değerlendirildi. p0,05). Va değerleri açısından birinci grup ile ikinci grup (p0,05).
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The study was included 91 subjects aged between 18-56 who were diagnosed as asthma and not have any diseases affecting Dixo in 4 case groups (CaG) and 47 voluntary subjects aged between 22-56 in the control group (CoG). Case and control groups were all nonsmokers. There was 71 female and 20 male in the case groups and 36 female and 11 male in the control group. The mean age was 38.0±8.7 in the control group and 37.2±9.4 in the case groups. For every subjects the hemoglobin value was noted. Chest x-rays and HRCT were performed as well. There was not significant difference between two groups according to ages. The CaG was subdivised to 4 groups. The first group who has not obstruction (FEV1/FVC more than 75%), second group who has mild obstruction (FEV1/FVC between 65-75%), third group who has moderate obstruction (FEV1/FVC between 50-64%), fourth group who has severe obstruction (FEV1/FVC less than 50%). FVC, FEV1, FEV1/FVC, PEF, FEF25, FEF50, FEF75, FEF25-75/TLC, FRC, RV, Dlco, Va and Dlco/Va were measured by 2100 Sensormedics spirometer for every subjects. Dlcosb method was used. Statistical analysis was studied by SPSS for Windows 10.0. The results were summarized as average ± standart deviation. One way ANOVA and Tukey HSD methods were used. In the comparison between groups, the relationship between parameters has been investigated by Pearson correlation. At the point p0,05). There was 40significant difference between first and second groups (p0,05).