Transüda-eksüda ayrımında plevra sıvısı psödokolinesteraz düzeyinin tanısal değeri
- Tez No: 108352
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
6. ÖZET Bu çalışmaya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz ile İç Hastalıkları Anabilim Dalı' nda 1999-2000 yılları arasında yatırılarak tetkik edilen plörezili 80 olgu ve kontrol grubu olarak seçilen 30 sağlıklı birey alındı. Plevra sıvısının niteliğine göre olgular transüda ve eksüda olmak üzere 2 grupta incelendi. Transüda ve eksüda gruplarında ortalama plevra sıvısı psödokolinesteraz düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (pO.001).
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study, 80 cases with pleural effusion who were hospitalized at the Chest Diseases and Internal Medicine Departments of Selçuk University Faculty of Medicine and 30 healthy people, as control, were included. According to the etiologies of the pleural fluids, cases were classified into two groups: transudates and exudates.