Biomass ve KOAH ilişkisinin kan gazı, yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi ve solunum fonksiyon testi ile araştırılması
  1. Tez No: 108355
  2. Yazar: İSMAİL ZEHİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
1-ÖZET: Özellikle geri kalmış ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde ev içi hava kirliliği KOAH oluşmasında en önemli risk faktörü olduğu ve önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada biomassa bağlı KOAH'lı (BBKOAH) olgular ile kontrol grubu olarak alınan sigaraya bağlı oluşan KOAH'lı (SBKOAH) hastaların solunum fonksiyon değerleri (SFT), kan gazı değerleri ve YRBT bulguları karşılaştırılmıştır. Ayrıca BBKOAH hastalar pasif sigara içici olanlar ve olmayanlar olarak iki gruba ayrılarak, kan gazı ve SFT bulguları karşılaştırılmıştır. Çalışmaya YYÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Kliniğine Ocak- 1999 ile Haziran-2000 tarihleri arasında yatarak tedavi görmüş 50 kadın olgu ile kontrol grubu olarak alınan 30 erkek hasta alınmıştır. BBKOAHTı olguların, solunum fonksiyon test değerlerinde ve özellikle MMEF değerlerinde (p0,05). Toplam biomass maruziyeti saati ile Sa02 arasında negatif korelasyon vardı(p0,05). BBKOAHTı olguların yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografilerinde, bronkovasküler dallanma artışı ve interloberseptalarda kalınlaşma daha sık görüldü(p < 0,05). SBKOAH grubunda ise havalanma artışı daha sık gözlendi(p< 0,05). Sonuç olarak; biomass maruziyetinin akciğer fonksiyon ve yapısında obstrüktif ve restriktif patolojilere yol açmak suretiyle olumsuz etkileri vardır. Bu olgulara dünyanın diğer az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerinde olduğu gibi, yurdumuzda özellikle de doğu bölgesinde sık rastlanılmaktadır. Bu nedenle geleneksel pişirme ve ısınma yöntemlerini iyileştirecek önlemlerin alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
2-SUMMARY: It is well known that; Indoor air pollution is the most important risk factor of COPD and causes an important public health problem, especially in underdeveloped and developing countries. In this study, the results of pulmonary function test, blood gase tensions and HRCT of biomass related COPD (BRCOPD) were compared to the those of the smoking related COPD (SRCOPD). In addition, the patients with BRCOPD were divided into two groups as passive-smokers and neversmokers, and their blood gases and pulmonary function test results were compared. Study included 50 women cases and 30 men as a control, who were hospitalized in the pulmonary deparment of Medicine Faculty of Yüzüncü Yıl University between January 1999 and June 2000. We have observed significant reductions in the pulmonary function test results of the patients with BRCOPD, especially in the values of MMEF(p 0,05).