Yozgat ili kaplıcalarında ampirik ve geleneksel kaplıca tedavisi ve balneoterapi
Empiric and traditional spa therapy and balneotherapy in Yozgat spas
  1. Tez No: 108402
  2. Yazar: AYSUN TOKAY MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ZEKİ KARAGÜLLE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
6.0ZET Yurdumuzda bulunan zengin termomineral su potansiyeli ve yaygın kaplıca geleneği ile 300'ün üzerinde Kaplıca Merkezi'ne tedavi amaçlı giden yaklaşık 8.5 milyon kişi, yüzyıllara dayanan görgü, gelenek ve deneyimleri ile banyo ve içme kürü uygulamalarını sürdürmektedirler (2"3). Ülkemizde kaplıca tedavisi endikasyonlarının yeterli ve gerekli şekilde konulmadığı, tedavinin genel ilkelerine uyulmadığı, kaplıcaların çok azında bir tedavi kürü için gerekli araç, gereç ve olanakların var olduğu gibi gerçekler bu alanla az veya çok ilgili hemen herkesin bildiği gerçeklerdir (3-8)_ Bu çalışmada, Türkiye'de zengin termomineral su potansiyeline sahip bölgelerden biri olan Orta Anadolu Bölgesinde (9) yer alan Yozgat Kaplıcalarfna fokuslanarak, Yerköy, Sorgun ve Sarıkaya kaplıcaları seçilmiş ve 142 hastaya bir anket uygulanmıştır. Elde edilen anket sonuçları değerlendirilerek geleneksel ve ampirik kaplıca tedavisi ve balneoterapi kullanım özellikleri saptanmıştır. Sonuç olarak, Yozgat ili kaplıcalarında kaplıca tedavisi ve balneoterapi uygulamalarının bilimsel uygulamalardan çok büyük farklılıklar gösterdiği, ancak ülkemizde yaygın olan ampirik ve geleneksel yöntemlerle uyumlu olduğu görülmektedir (4-6-19-21'49). Bu farklılıklar değişken olsa da sonuçlar aynı olmaktadır. Hastalar kaplıca tedavisinden büyük fayda sağladıklarını belirtmektedirler (%85). 67
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY In Turkey, more than 300 spa centers, with their rich thermomineral water potential and wide spread spa tradition of the region continue to treat approximately 8.5 million people annually by experience and tradition based spa cures, methods root to several hundred years ago (2"3). As any people who has a little relation with spas knows, there are lots of bitter truths about the spas in Turkey, it should be stated that in our country the indications, generated after spa therapy are not adequately stated, general principles of curing methods are not carried out and only a very few number of spas have the required tools, materials and possibilities necessary for modern methods {38). In this study, we focused on Yozgat spas, which are located at Mid-Anatolian region of Turkey with one of the highest thermomineral water supply potential region of Turkey. Yerköy, Sorgun and Sankaya, three of the spas in Yozgat, were selected as our study environment and 142 patients were questioned. Results obtained form this questionnaires were evaluated to understand and the state the characteristics of the usage of traditional and empirical spa therapy and balneotherapy. As a result, spa therapy and the balneotherapy methods practiced in the selected spas of Yozgat were observed to deviate very much from the modern scientific methods, but seen to show great match with the empirical and traditional methods, carried of widely in Turkey t4-6'19-21-49), On the other hand of the methods used in the spas shows changing differences, it should be stated that the patients treated with spa therapy said that the profited very much from these cures( 85%). 68