Yozgat-Sorgun-Yağcılar köyü ve dolayının jeolojisi
- Tez No: 3191
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZ: Çalışma alanı Yozgat î 34-b3 paftası İle sınırlandırılmış olan yaklaşık 150 km lik bir alandır. Çalışma alanındaki stratigrafik birimler yaşlıdan gence doğru şu şekilde bir sıralanıra sunarlar : Tekelidağı Karışığı (Üst Kretase ), Yağcılar Formasyonu ( lütesiyen ), Ahmet akılı Bazaltı ( Üst Eosen ), Uzunsırt Andeziti (Üst Eosen Sonu), Kızılırmak Formasyonu ( Üst Miyosen- Pliyosen ) ve Alüvyon ( Kuvateraer- Günümüz ). Bu çalışmada; öncel çalışmalardaki adlamalara sadık kalınmış olup, Tekelidağı Karışığı ile Kızılırmak Formasyonu aynen kullanılmıştır. Yağcılar Formasyonu, Ahmetfakılı Bazaltı ve Uzunsırt Andeziti ilk defa bu çalışmada adlandırılmıştır. Tekelidağı Karışığı; Yağcılar Formasyonu üzeri ne D-B uzanımlı ve hareket yönü kuzeyden güneye doğru olan büyük bir sürüklenim hattı ile gelir. Yağcılar Formasyonu; Paleosen boyunca Kırşehir Masifinin güneydeki yükselimi ile ofiyolitli karışığın kuzeydeki yükselimi arasında, genişliği şimdikinden fazla olan, BGB-DKD doğrultulu uzun bir çökelme havzasında çökelmiştir. Üst Eosen boyunca bölgede önce bazaltik, daha sonrada andezitik volkanizmalar etkinleşmiştir. Eosen1 den sonra bölge tamamen karasallaşmış olup, geniş bir Neojen örtünün yay ılımına sahne olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT; The area under study is Jfozgat I 34- b3 showing.-..???.....-.??..? 2. tectonic and sedimentary complications in about 150 Km. The successions of the studied area are as follows : Te- kelidağı Complex ( Upper Cretaceous ), Yağcılar Formation ( Lutetian ), Ahmetf akılı Basalt ( Upper Eocene ), Uaun- aırt Mies ite ( topmost Upper Eocene ), Kızılırmak For mation ( Upper Miocene-Pliocene ) and Alluvions ( Qua ternary- Actuel ). The lithostratigraphic terminology in this study correspond closely to previous descriptions suchas Teke- lidağı Complex and Kızılırmak Formation. But Yağcılar Formation, Ahmetf akılı Basalt and Uzunsirt Andesite have been newly discribed in this study. Tekelidağı Complex was moved over from If to S._ having a tectonic contact with Yağcılar Formation. The environment of deposition of Yağcılar Formation was pla ced between the upthrown area of Kırşehir Massive in south, and the upthrown area of ophiolites. in north during Paleo- cene. During Upper Eocene there was a basaltic volcanism at the begining and andesitic volcanism at later stages. After this period, this area was completely dried out containing Neogene sediments.