Proksimal eşzamanlı yüzey alanı (PİSA: Proximal isovelocity surface area) yönteminin bileaflet protez mitral kapaklarda kapak alanı hesaplanmasında kullanımı
- Tez No: 108442
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM NAZLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
37 ÖZET: Ekokardiografi teknolojisindeki gelişmeler ile kalp kapak hastalarının tanısı ve izlemi oldukça kolaylaşmıştır. Bugün için kalp cerrahisi yapılan hastaların büyük kısmını da mekanik kapak replasmanı yapılan hastalar oluşturmaktadır. Değişik mekanik kapak tipleri arasında bileaflet yapıdaki mekanik kapaklar iyi bir hemodinami sağlamaları nedeniyle tüm dünyada en sık kullanılan mekanik kapaklar olma özelliğini korumaktadır. Çalışmamızda bileaflet mekanik mitral kapakların kapak alanı ölçümünde PİSA yönteminin transözofajiyal ekokardiografik olarak uygulanabilirliği ve güvenilirliği araştınlmıştır. Çalışma 39 hastada uygulandı. Hastaların 29'u kadın 10*u erkek idi. Yaş ortalaması 45.2 ±13.1 olup 31 hasta da sadece MVR, 8 hasta da AVR+MVR yapılmış idi. Hastaların 20 tanesi atriyal fibrilasyon, 19 tanesi sinüs ritminde idi. Tüm çalışma grubunda uygulanabilen renkli akım alanı, PİSA ve TTE- TÖE ile ölçülen basınç yanlanma zamanı yöntemleri ile ölçülen kapak alanları arasındaki varyans analizi sonucunda renkli akım alanı yöntemi ile yapılan ölçümlerin diğer 3 yöntemle yapılan ölçümlerden anlamlı derecede yüksek olduğu gözlenmiştir ( p=0.0001 ). PİSA, TTE-TÖE da basınç yanlanma zamanı yöntemi ile ölçülen mekanik kapak alanları ile geometrik orifis alanları arasında iyi derecede ve oldukça anlamlı bir ilişki saptandı ( r=0.57 p=0.001, r=0.64 p=0.001, r=0.62 p=0.0001 ). Renkli akım alanı yöntemi ile hesaplanan kapak alanları ile geometrik orifis alanları arasında orta derecede istatistiki bir ilişki saptandı ( r=0.34, p=0.033 ). Sonuç olarak PİSA yönteminin bileaflet mekanik mitral kapakların kapak orifis alanlarının ölçümünde güvenli ve uygulanabilir bir yöntem olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY: Diagnosis and folow up of the patients with valvular heart diseases has been progressively improved with the recent advances in the technology of echocardiography. Patients with mechanical valve replacement constitutes an important percentage of the patients undegoing heart surgery. Bileaflet mechanical heart valves are still the most widely used type of mechanical valves all over the world. İn this study, we tried to investigate the applicability and reliability of proximal isovelocity surface area ( PİSA ) method for determination of the valve area of the mitral bileaflet mechenical heart valves. The study group was composed of 39 patients ( 29 women, 10 men, mean age: 45.2+13.1, 31 patients with mitral valve replacement and 8 patients with aortic and mitral valve replacement ), in this group 20 patients were in atrial fibrillation and 19 patients were in sinüs ritm. Mechanical valve areas were determined by using PİSA, continuity equation, color flow area and pressure half time ( both in transthoracic and tranesophageal echocardiogrphy ) methods and each were compared with geometric orifice areas. Analysis of variance has demonstreted that valve areas measured by color flow area method were significantly higher than those measured by other methods ( p=O.0001 ). There was significant correlation between the valve areas measured by PİSA method and pressure half time ( in TTE and TEE ) methods ( r=0.57 p=0.001, r=0.64 p=0.001, r=0.62 p=0.0001 ). Calculations via PİSA method were also well correlated with the geometric orifice valves areas. Color flow area method showed only a modarete correlation with the geometric orifice areas ( r=0.34, p=0.033 ). İn conclusion; result of this study suggest that PİSA method can be applied in the determination of mitral mechanical heart valve areas with a reasonable accuracy.