İzole sıçan kalplerinde kalsiyum dobesilatın kalbin mekanik fonksiyonlarına etkisi
Effects of calcium dobesilate to mechanical functions of the heart in isolated perfused rat hearts
  1. Tez No: 108479
  2. Yazar: İSMAİL CİHAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET KÜRŞAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kalsiyum dobesilat, hemorheolojik parametreler üzerine olumlu etkileri olan anjioprotektif bir ajandır. Kan ve plasma viskozitesini, trombosit agregasyonunu ve mikrovasküler hiperpermeabiliteyi azaltmaktadır. Antioksidan bir madde olup, endotel kaynaklı vazodilatör maddelerin salınımım artırmaktadır. Bu deneysel çalışmada kalsiyum dobesilat'ın myokardiyal iskemi-reperfüzyon hasarındaki rolü araştırıldı. Langendorff düzeneğinde 24 adet erişkin Wistar albino türü sıçan kalbi perfuze edildi. MeanP (koroner arterleri perfuze eden ortalama perfuzyon basıncı), PSB (sol ventrikül maksimum basıncı), +dp/dtmax (kasılma gücünün zamana göre değişimi), -dp/dtmax (gevşeme gücünün zamana göre değişimi), PP (pik sistolik basınç-minimum balon basıncı) ve bpm (dakikadaki kalp atım sayısı) değerlendirildi. Kontrol grubu (n=6) sadece Tyrode solüsyonu ile perfuze edildi. Diğer 3 grup (her grup için n=6) Tyrode solüsyonu içine ilave edilen kalsiyum dobesilat ile iskemi öncesi, iskemi öncesi+reperfüzyon dönemi ve yalnız reperfuzyon döneminde perfuze edildiler. MeanP değerleri, kalsiyum dobesilat ile perfuze edilen gruplarda anlamlı olarak yüksek bulundu. Diğer parametreler için kalsiyum dobesilat'ın anlamlı olarak olumlu bir etkisi görülmedi. Bu çalışma, kalsiyum dobesilat'ın izole perfuze sıçan kalbinde kardiyoprotektif etkileri olabileceğini göstermiştir. Kalsiyum dobesilat ile perfüze edilen kalplerde meanP artışı, endotel kaynaklı vasodilator maddelerin artışı ile açıklanabilir. Kalsiyum dobesilat'ın myokardiyal koruyucu etkilerinin tam olarak ortaya konulabilmesi için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Calcium dobesilate is an angioprotective agent, which reduces blood and plasma hyperviscosity, improves microvascular hyperpermeability, possesses platelet antiaggregatory activity, increases endothelium dependent relaxation and has antioxidant properties. In this experimental study the role of Calcium Dobesilate in myocardial ischemia-reperfusion injury was investigated. The hearts of 24 adult Wistar Albino rats were used in the Langendorff perfusion apparatus. Mean pressure, peak systolic pressure, +dp/dtmax, - dp/dtmax, peak to peak pressure, and heart rate values were determined. In the control group (n: 6) Tyrode solution was perfused only. In other 3 groups (n: 6, for each) Calcium Dobesilate enriched Tyrode solution was used at the preischemic period, or at preischemic+reperfusion periods or at the reperfusion period. Mean pressure values were found to be significantly high in all Calcium Dobesilate treated hearts. The other parameters did not revealed any statistically significant difference. This study revealed the cardioprotective effect of Calcium Dobesilate in isolated perfused rat hearts. The possible explanation might be improvement of the endothelium dependent vasodilatation as shown by higher mean pressure values seen in Calcium Dobesilate treated hearts. Further experimental and clinical studies will clarify the probable role of this drug in the era of myocardial protection.