İdrar kültürlerinden izole edilen coag (-) staphylococcus (s. epidrmidis ve s. saprophyticus)'ların idrar yolu enfeksiyonlarındaki yeri
The Place of coag (-) staphylococcus to the urinary tract infectron which are isolated from the urine cultures
  1. Tez No: 407
  2. Yazar: SUMRU ÇITAK(KORMAN)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. URAZ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
'ÖZET' İDRAR KÜLTÜRLERİNDEN ÎZOLE EDİLEN COAG (- ) STAPHYLOCOCCUS (S.EPİDERMÎDÎS VE S.SAPROPHYTÎCÜS). LARIN İDRAR YOLU ENFEKSÎYONLARINDAKÎ YERÎ SUMRU ÇITAK(KORMâN) Y.L SAZİ ÜNİVERSİTESİ FEE BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1985 Çalışmamızda Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Üroloji bölümüne gelen idrar yolu enfeksiyon şüpheli 297 kadın ve erkek hastaların idrar kültürleri incelen miştir. İdrar kültürü sonuçlarına göre 200 hastanın id rar kültüründe gr( + ) ve gr(-) bakteri üremesi gözlen miştir. İdrar kültüründe gr( + ) ve gr(-) bakteri üreme si gözlenen 200 hastadan 95' inin idrar kültüründe coag(-Q ve çoag(-) staphylococcus izole edilmiştir. İd- 5 rar kültürlerinde I ml.de 10 ve daha fazla mikroorga nizma sayısı, idrar yolu enfeksiyon etkeni olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle 84' ü coag(-) staphylococcus, II 'i coag(+) staphylococcus olarak tanımlanan toplam 95 coag(-) ve coag( 4-) staphylococcus izoleleri, idrar yolu iienfeksiyon etkeni olarak saptanmıştır. 84 coag(-) staphy lococcic izoleleri, novobios in hassasiyetlerine göre 59*u S. ep idermidiş. 25 ' i S. saprophyticus olarak tanım lanmıştır. Coag( -) staphylococcus ' ların neden olduğu idrar yolu enfeksiyonlu 84 hasta, cinsiyet ve yaş grüblarma göre grüblandınlmıştır. Coag(-) staphylococcus ' ların neden olduğu idrar yolu enfeksiyonlarının özellikle genç yaştaki kadınlarda, erkeklere nazaran sıklıkla meydana geldiği saptanmıştır. Ayrıca, 84 coag(-) staphy lococcus 'un izole edildiği hastaların II' inin farklı zamanlarda yapılan idrar kültürlerinde coag(-) staphy lococcus8 lar en az iki defa tekrarlayan idrar yolu en feksiyon etkeni olarak izole edilmişlerdir. İdrar kül- 5 türlerinde I ml.de 10 ve daha fazla mikroorganizma sayısı olan coag(-) staphylococcus ' larm idrar yolu enfeksiyonlarında önemli bir patojen olduğu kanısına varılmıştır. Patojen coag(+) ve coag( -) staphylococcus ' ların antibiyotik duyarlılık testleri yapılarak, tedavide kul lanılması gereken antibiyotikler saptanmıştır. Coag(-) staphylococcus 'lar, en fazla cephalothin, penicillin antibiyotiklerine karşı hassas bulunurken, oxacillin, tetracycline, lincomisin ve trim-sülfa antibiyotikleri ne karşı dirençli olduğu tesbit edilmiştir. 11
Özet (Çeviri)
summary THE PLAGE OP COAG(-) STAPHYLO COCCUS 10 THE URINARY TRACE INFECTION 1HİCH ARE ISOLATED: PROM THE URİNE CULTURES SUMRU ÇTTAK(KORMAN) Y.L GAZİ ÜNİVERSİTESİ PEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1985 In this study, 297 male and female patients who have applied to the Medical Faculty Urology Department of Hacettepe University and who have been suspected to have urinary? tract infections are examined in uri ne culture. According to the results of urine culture, production of gr( + ) and gr(-)“bacteria is observed in the urine cultures of 200 patients. The coag(+) and coag(-) staphylococcus in the urine specimens of 95 5 patients out of this 200, have been isolated. 10 or more microorganisms in I ml have been accepted to be the cause of the urinary tract infection. For this reason, 84 coag(-) staphylococcus and II coag (-4-) staphy lococcus adding up to a total of 95 coag(-) and coag(+) staphylococcus isolates have been determined iiias the causes of the urinary tract infection. Out of 84 coag(-) staphylococcus isolates 59 have been defined as S.epidermidis and 25 have been defined as S. sapro phytics, according to novobiosin sensitivity. 84 patients with urinary tract infection caused ”by coag(-) staphylococcus have been grouped according to age and sex groups. Urinary tract infections caused by çoag(-) staphylococcus are observed to be more com mon among young females when compared to males. In addition, the urine cultures öf II patients out of 84 with whom the coag(-) staphylococcus have been isolated as the cause of the urinary tract infections which at leasir repeated twice. The coag( - ) staphylococcus which have a number of microorganisms equal to or more 5 than 10 in I ml, in the urine cultures, have been consi dered to be an important pathogen in the infections of the urinary tract. The antibiotic sensitivity tests for the pathogen coag(-t-) and coag(-) staphylococcus have been carried out and antibiotics required to be used in the treat ment have been determined. While coag(-) staphylococcus are found to be most sensitive against cephalothin and penicillin antibiotics, they are found to be resis tant to oxacillin, lincomisin, tetracycline and trimsulphate, 111