Laparoskopik cerrahide kullanılan helyum ve karbondioksit gazının peritonitte bakteriyemi ve bakteriyel translokasyona etkileri (Deneysel çalışma)
- Tez No: 108498
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Çalışmamızda deneysel olarak oluşturulan peritonitte, laparoskopik cerrahide kullanılan helyum ve karbondioksit insuflasyonunun bakteriyemi ve bakteriyel translokasyona etkilerini araştırılması amaçlandı. Çalışmada 40 adet Wistar-Albino cinsi erkek rat kullandık. Birinci gruptaki ratlara (n=10) 109 CFU/ml E.koli içeren (Suş No: ATCC 22922) 2 mi Serum fizyolojik periton boşluğuna enjekte edildi. İkinci gruptaki ratlara (n=10) aynı miktarda ve aynı şekilde E.koli verildi. 5 cm'lik bir median laparotomi kesişi yapılarak batın 1 saat açık bırakıldı. Daha sonra çift sıra üzerinden kapatıldı. 3. grup ratlara (n=10) 1. gruptaki gibi batın içine E.koli enjekte edilerek veress iğnesi yardımıyla 14 mm/Hg basınca kadar karbondioksit gaz insuflasyonu yapılarak 1 saat boyunca pnömoperiton oluşturuldu. 4. grup rartlara ise aynı miktar ve şekilde E.koli verilerek veress iğnesi yardımı ile 1 saat boyunca pnömoperiton oluşturuldu. Tüm gruplardaki ratlardan 0,1,2,4 ve 6. saatlerde kuyruk veninden İmi kan örneği ve 6. saatin sonunda ketalar anestezisi altında yapılan laparotomi ile karaciğer, dalak, mezenter lenf nodu ve akciğerden mikrobiyolojik değerlendirme için doku kültürleri alındı. Laparoskopik cerrahide kullanılan helyum insuflasyonu peritonitte karbondioksit insuflasyonuna göre bakteriyemi ve bakteriyel translokasyona daha az neden olduğu sonucuna varıldı. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, it was aimed to examine the use of helium and carbon dioxide insuflation effects to bacteremia and bacterial translocations in rats with equired and iatrojenik peritonitis, as in laparoscopic surgery. It has been used 40 Wistar- Albino male rat. 10 CFU/ml E.coli 2 ml serum was enjected into periton space in the first group of rats (n=10). The same procedure and amount of E.coli was performed to second group of rats (n=10). Abdomen was placed open approximatly 1 hour with 5 cm median laparatomy incision and abdomen was closed with the procedure of double line. One hour long we made pneumoperitoneum with E.coli enjection to third group of rats (n=10). Like first group of rats by the help of veress neaddle carbon dioxide insuflation has been performed up to 14 mmHg pressure. The same procedure and amount of E.coli was injected to fourth group rats (n=10) with the help of veress neadle and one hour long pneumoperitoneum has been made. One ml 0,1,2,4 and 6 hour blood sample from tail vein and after 6 hours liver, spleen, mezenteric lymph node, lung tissue samples were taken and cultured for microbiological evaluation all rats were operated under ketalar anaesthezia. It was cocluded that in laparoscopic surgery helium insuflation caused less bacteremia and bacterial translocation than carbon dioxide insuflation. 43