Elazığ'da yaşayan Balkan göçmenlerinde yaygın halk inanışları
The Common public believes in the Balkian immigrants in Elazığ
  1. Tez No: 108567
  2. Yazar: ALİ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
“Elazığ'da Yaşayan Balkan Göçmenlerinde Yaygın Halk İnanışları”adı altında gerçekleştirilen ve büyük bir bölümü alan araştırmasına dayanan bu çalışma giriş haricinde dprt bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Balkanlara Türk Göçleri ve Balkanlardan Elazığ'a göç nedenleri hakkında bilgiler verilmiştir. Tezin birinci bölümünde Elazığ'daki Balkan Göçmenleri'nde doğumla ilgili halk inanışlarının, ikinci bölümünde ildeki Balkan Göçmenleri 'nde evlenme ile ilgili halk inanışlarının, üçüncü bölümünde ildeki göçmenlerin ölümle ilgili halk inanışlarının, dördüncü bölümde ise bu inanışlarda Eski Türk İnanışının izlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmamızda, özellikle mülakat ve gözlem metodu uygulanarak bilgiler elde edilmiştir. Araştırmamızın sonucunda Elazığ'da yaşayan Balkan Göçmenlerinde doğum, evlenme ve ölüm ile ilgili inanış ve uygulamalarda Eski Türk İnanışlarının izlerinin olduğu bu adet ve inanışların günümüzde devam ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is called“The Common Puplic Believes In The Balkian Immigrants In Elazığ”and whose a great of chapter is based on the research of are consists of introduction and four chapters. In the introduction, it has been given information about Turk immigrant which i migrated to Balkians and the reasons of immigrants to Elazığ. It has been compared with puplic believes about the birth in Balkian immigrants in Elazığ in first chapter of thesis. In it's second chapter, it has been compared with the puplic believes about marriage at Balkian immigrants in the city. In it's thirth chapter, it has been compared with the public believes about death at Balkian immigrants in the city and in it's fourth chapter, it has been compared with tracies of ancient Turk believes at these believes In our study, especially, the information has been given by using interview and abservation methods. At the end of our research, it has been seen that the traces of oncient Turk believes have been at believes and practics about birth, marriage and death at the Balkian immigrants who live in Elazığ and it has been seen that these customs and believes are continuing today.