XIX. yüzyıl ortalarında Birgi kazasının sosyal ve ekonomik durumu
In the Middle of the ninteenth century, social and economic structure of the district of Birgi
  1. Tez No: 108591
  2. Yazar: AYŞE BEYTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ SÜRGEVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Tarih, Geography, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
TÜRKÇE ÖZET : Aydın İli'nin Ödemiş İlçesi'ne bağlı Birgi kasabasını tarihi eski zamanlara kadar uzanır. Aydmoğulları Beyliği döneminde beyliğin başkenti olmuştur. Bu dönemde Birgi bir bilim ve kültür merkezi durumuna gelmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk zamanlarında bu konumunu devam ettirdi. Ancak Birgi, imparatorluğun son dönemlerinde önemini kaybetti. Birgi kazasına ait 1844 (1260) yılı temettuat defterlerine baktığımızda; Birgi'nin on altı mahallesi olduğunu görürüz. Birgi'nin toprakları tarıma oldukça elverişlidir. Bu nedenle tarım insanlar için en önemli geçim kaynağıdır. Hububat, tütün, pamuk, zeytin, üzüm, kenevir, kendir yetiştirilen ürünlerin başında gelir. Öte yandan hayvan yetiştiriciliği (koyun, sığır, at gibi) ve arıcılık, tarım kadar önemli diğer ekonomik faaliyetlerdir. Tarımla uğraşan insanlar nüfusun büyük bir bölümünü oluştururlar. Esnaflık, müderrislik, imamlık diğer yaygın mesleklerdir. 126
Özet (Çeviri)
SUMMARY The history of Birgi Town which is bound on Ödemiş District of Aydın comes from ancient ages. Birgi becomes capital town in the period of Aydmoğulları Beyliği. In this time Birgi is the centre of science and culture. In the beginning of Osmanlı Empire this situation carried on. But Birgi lost its importance in the last time of Osmanlı Empire. We can see that Birgi has sixteen parts if we look at the income notebooks that belongs to Birgi in 1844 (1260). According to the investigation Birgi's land is very productive. As a result agriculture is the most important job for people. Grain, tobacco, cotton, olive, grape, hemp, kenevir are produced first of all. On the other hand animal breeding (sheep, cattle, horse and like that) and beekeeping are another important economic activities. The people who busy with agriculture occur the biggest part in population. Trade, teaching in medrese, religious men are other popular jobs. 127