Geleneksel Türk resminin çağdaş sanat anlayışında plastik yorumlaması
Traditional Turkish arts comtemporary approach arts to comment
  1. Tez No: 108630
  2. Yazar: ALİ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ALİ BOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
58 Özet Modern Türk sanatımıza evrensel bir kimlik kazandırma çalışmalarımızda, geleneksel sanatlarımızdan da yararlanabileceğimiz kanaatindeyiz. Geleneksel Türk sanatlarımızı değişik arayışlarla ele alıp değerlendirmemiz, modern sanatımıza alt yapı oluşturarak bize özgünlük yününde önemli bir yöntem sunacağını düşünüyoruz. Küçük kitap süslemeciliğini büyük bir sanat haline getiren nakkaşlar, hat sanatını kaligrafik sanatın doruk noktasına ulaştıran hattatlar, halı ve kilimlerde duygu ve düşüncelerine renk ve biçim aracıbğryla estetik bir yapı kazandıran Anadolu kadını, mermer kağıdıyla biyolojik doku ortaya koyan ebrucular, ayağındaki takunyasından başındaki yazmasına kadar kullandığı her malzemeye estetik yapı kazandıran Anadolu insanı, geleceğin sanatçılarına ışık tutabilecek özgün bir anlatım tarzı ortaya koymuştur. Geleneksel Türk sanatçılarının bizlere bıraktığı bu hazinenin iyi değerlendirilmesi halinde çağdaş sanatımızın“Türk medeniyetinin ufkunda yeni bir güneş gibi doğacağı ”kanısındayız.
Özet (Çeviri)
59 Abstract It is well known that valuing traditional Turkish plastik arts from a different point reather than burying it into the history will bring modern Turkish plastik art into e world wide krown position. The decarators who turned ornamenting books to a real art, calhgraphers who earned caUiography to its peak,Anatolian women who put their feelings and sentiments by way of selecting colours and figures to the carpets and rugs and have turned them into an esthetic beauty,the marbles who created a biological texture using marble paper, Anatolian women who turned everything into an esthetical beauty from the clog on feet to the kerchiet on head, all demonstrate a unique way of expression which will enlighten coming artists way of looking things. If we are able to make use of the fortune which we have inherited from traditional Turkish artists, anew area of Turkish art is going to born into the horizon.