Geleneksel Beypazarı konutlarında baş odanın günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak düzende donatılması
The Redecoration of the 'Baş Oda'in Beypazarı traditional houses according to our today's needs
- Tez No: 344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER HACIBALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi (Mimari Tasarım) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Tezin konusu;“Geleneksel, Beypazarı Konutlarında Baş Oda'nın, Günümüz İhtiyaçlarını Karşılayacak Düzende Donatılması.”Çalışma amacı, Orta Anadolu'nun zengin bir tarihi çevre ve dokuya sahip Beypazarı ilçesindeki, Eski Türk Evi Odalarında, çağdaş elemanların kullanılmasına çözümler aramak ve özgün niteliği olan yalınlığını bozmadan odayı yeniden donatmaktır. Bölümlerde Geleneksel Türk Evi'nin ve Geleneksel Türk Odası'nı oluşturan öğelerin açıklanmasından sonra, çalışma alanı olan Beypazarı İlçesi, Beytepe Mahallesi'nin geleneksel konut ölçeğindeki genel verileri açıklanarak bu bölge tanıtılmaya çalışılmış ve bu bölgedeki evlere ait odalar tipleştirilmiştir. Çalışma, odaya ilişkin donatısal kabullerin yapılmasından sonra 1/50 ölçeğinde çizilen öneri örnekleri ile sonuçlandırılmıştır. -III-
Özet (Çeviri)
AYNUR ÖZMEN MARCH GAZI UNIVERSITY NATURAL AND APPLIED SCIENCES FEBRUARY 1987 The subject of thesis : The redecoration of the“Baş Oda”in Beypazarı traditional houses according to our today's needs. The aim of the study is to find solutions so as to make con temporary materials used in the rooms of old Turkish houses in Bey pazarı town which contains historically rich environment and charac teristics of Central Anatolia, and redecorate the rooms without chang ing its original and mere features. In the sections, after the explaining of the components cons tituting the traditional Turkish house and traditional Turkish room, the general data which are in houses scales releavant to our study area Beypazarı Town, Beytepe quarter explained and the region tried to be promoted as well and the rooms within the study area are styli zed. In the last, the study has been concluded by the presentation of proposal samples drawn in 1/50 scale after the agreements have been reached over decorating of the room. -iv-