XVI. yüzyıl sanatçılarından Şem'i'nin Şerh-i Pendnamesi
The Şerh-i Pendname of Şem'i who was one of the authors lived in XVI. century
  1. Tez No: 108678
  2. Yazar: SEVGİ ELİF KEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCA KORTANTAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Yüksek lisans tezi olarak XVI. yüzyıl sanatçılarından Şem'î'nin“Şerh-i Pend- nâme”adlı eserini hazırlamamızın sebebi, edisyon kritik metodlannı öğrenmek ve Şem'î'nin şerh metodunu belirlemektir. IH. Murad ve HE.Mehmed döneminde yaşamış olan Şem'î'nin, H.1000 yılmdan sonra vefat ettiği tahmin edilmektedir. Hayatı hakkında elimizde yeterli bilgi bulunmayan sanatçı, hayatım öğretmenlikle geçirmiş bir mutasavvıftır. Türk Edebiyatı'nda Bostan, Gülistan, Hafız Dîvânı, Mesnevi gibi Farsça eserlere yazdığı şerhlerle tanınır. Şerhler, bir eserin daha iyi anlaşılmasını sağlamak amacıyla yazılırlar. Yazarların bilgi birikimleri ve görüşleri doğrultusunda çeşitli şerh metodları uyguladıkları görülür. Şem'erh-i Pend-nâme”de metni yer yer açıklayan bir tercüme yapmıştır. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümden önce, şerh ve metin şerhi hakkında bilgi verilen“Giriş”bulunur. Kendi içinde üçe ayrılan“Attâr”başlıklı ilk bölüm, Attâr'ın hayatını, eserlerini ve Pend-i Attâr'ı konu alır.“Şem'î”başlıklı ikinci bölüm, Şem'î'nin hayatı, eserleri, Şerh-i Pend-i Attâr ve Şem'î'nin bu eserde uyguladığı şerh metodu hakkındadır. Üçüncü bölüm, nüsha tavsiflerinin, metni kurmada izlediğimiz yolun ve eserin edisyon kritikli metninin verildiği bölümdür. Üçüncü bölümden sonra“Bibliyografya”yer alır.
Özet (Çeviri)
We studied“The Şerh-i Pendnâme of Şem T ' as an over-graduate thesis. Our purpose to prapare this thesis is learning the methods of edicition critique and making a family tree of manustcripts of this book. Şem'î was an author who lived the time of III. Murad and DLMehmed and he is guessed to die after 1600. We don't have enough information about Şem'î who was a sûfî served his life as a teacher. In Turkish Literature, he is recognized with his commentary texts on Persian books like Gülistan, Bostan, Mesnevî, Dîvân-ı Hafız etc. Commentary texts are written to explain books. Authors had used some kinds of methods when they had written the commentary. In this book Şem'î used a commentary method that is a kind of translation explaining the text time to time. The thesis consists of three chapters. Before the first chapter there is an ”Introduction“ which gives information about the commentary. The first chapter named ”Attâr“ is spareted in three parts includes Attar's life, books and Pend-i Attâr. The second chapter titled ”Şem T is about Şem'î's life, books, Şerh-i Pendnâme and his commentary methods. The third chapter contains an introduction of manustcripts of Şerh-i Pendnâme, the methods which we used in the text and edicition critique. After the third part eventually "Bibliograjy is available.