Hüsn ü Aşk ile Romeo ve Juliet'in anlatı tekniği açısından karşılaştırılması
Comperative study of Hüsn ü Aşk and Romeo & Juliet in terms of narration technique
  1. Tez No: 672040
  2. Yazar: SEMİH ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÇALDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sanat yapıtlarının konuları, farklı coğrafyalarda benzer olsa da bu konuların işleniş tarzı, ele alınışı farklılık göstermektedir. XVIII. yüzyıl Doğu dünyasının en büyük sanatçılarından olan Şeyh Galib ile XVI. yüzyıl Batı dünyasının en büyük sanatçılarından olan William Shakespeare'in iki kahramanlı olan aşk hikâyelerini karşılaştırarak Doğu ve Batı'da aşkın nasıl işlendiği hakkında bir fikir sahibi olmak mümkündür. Hüsn ü Aşk ile Romeo ve Juliet'in Anlatı Tekniği Bakımından Karşılaştırılması başlıklı bu tez çalışması ile iki eser arasındaki olay örgüsü ve şahıs kadrosu, zaman, mekân, anlatıcı ve bakış açısı bakımından benzer ve farklı yönlerini incelemeyi amaçladık. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, her iki eserde anlatılan hikâyelerin olay örgüsünün incelendiği bölümlerden oluşmaktadır. Bu hikâyeler her iki eserde de olayların gelişimine göre üç kesit şeklinde verildi. Bu kesitlerinin başladığı ve bittiği yerler her kesit başlığının altında açıklandı. Hüsn ü Aşk'ın birinci kesitinde ek olarak Kabilenin Aşk'tan Önce ve Aşk'tan Sonraki Değişimi başlığına yer verildi. İkinci bölüm, iki eserin şahıs kadrosu, zaman, mekân, anlatıcı ve bakış açısı başlıklarından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject matters of the artworks are differential in terms of discourse and aproaching styles of these themes even though they are similar in different regions. It is possible to have an idea on how love is treated in East and West by comparing two heroes love stories of William Shakespeare, who is one of the greatest artists of westernWorld in XVI. Century and Şeyh Galib, who is one of the greatest artists of Eastern Worldin XVIII. Century. In this thesis study, titled as“The Examination of Hüsn ü Aşk and Romeo & Juliet in Terms of Narration Technique”, It is aimed to examine similar and different aspects of these two literary works in terms of plot & characters, time, place, narrator and perspectives. The study consists of two main chapters. The First Chapter includes examination of plots narrated stories in both literary Works. These stories were classified in three chapters acording to the development of events in both Works. The beginning and ending parts of these sections were explanied under each title of chapters. The title of“ Change of Tribes Before and After Love”took place in the first chapter of Hüsn ü Aşk. The Second Chapter includes the Titles of“Characters, Time, Place, Narrator and Perspective”