Türk resminde asker ressamların rolü ve Süleyman Seyyid'in anlayışı
The Role of soldier painters in Turkish painting art and the comprehension of Süleyman Seyyid
  1. Tez No: 108702
  2. Yazar: DİDEM ALAÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENGİN BEKSAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Türk sanatı, 18. yüzyıldan itibaren belirginleşmeye başlayan batılılaşma hareketlerinin sonucunda 19 yüzyılda batı sanatının seyrine girmiş ve böylece günümüze değin uzanan ve çağdaş Türk sanatı olarak isimlendirilen süreç ortaya çıkmıştır. Tezimizde konu batılılaşma sürecinde Türk resmindeki gelişmeleri ve Türk resmine Süleyman Seyyid'in katkıları çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmamın birinci bölümünü Süleyman Seyyid'in hayatı, sanatı ve Türk resmine katkıları, ikinci bölümünü ise resimleri ve resimlerinin envanterleri oluşturmaktadır. Son bölümde ise Süleyman Seyyid'in sanatının oluşmasına etki eden belli başlı dönemleri incelemeyi gerekli gördüm. Bu amaçla bu bölümde Türk resim sanatının batılılaşma süreci içindeki evrimi ve gelişimi incelenecektir. Süleyman Seyyid'in sanatının ve üslubunun oluşmasında olduğu kadar sanatçının sonrada natürmort ustası olarak anılmasının nedeni, eserlerini daha çok natürmort ağırlıklı olarak üretmiş olmasıdır. Yaşadığı dönemin sanat ve sosyal ortamı bu olguda etkili olmuştur. Sonuçta değişmeyecek olan gerçek Süleyman Seyyid'in Türk resim sanatının batılılaşma ve modernleşme sürecinde önemli bir sanatçı oluşudur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Within the 18 century the westernization move started to gain momentum. As a result, in the 19th century Turkish Art started to follow the course of the Western Art. With this change the Modern Turkish Art, as we name it today, was born. My thesis is based on the effect of westernization to the evolution in Turkish painting and Süleyman Seyyid's contribution to this. The first part of my work consists of Süleyman Seyyid's life, his art and his contribution to the change of Turkish art. The second part has samples of his paintings and a full list of the inventory. The final part of this thesis is an analysis of the different periods which effected Süleyman Seyyid's evolution as a painter with the analysis of the effect of westernization to the evolution in Turkish painting. Still life style was the main contributing element during Süleyman Seyyid's evolution as a painter. He was influenced by the cultural and social life style of the age he was living in. Finally a reality which is not going to change is the fact that Süleyman Seyyid was an important painter during the are of the weaternization and modernization of the Turkish Art. II